Cablenet 3m OM2 50/125 LC-SC Duplex Grey LSOH Fibre Patch Lead
£11.32
£9.43
3m OM2 50/125 LC-SC Duplex Grey LSOH Fibre Patch Lead
- OM2 (50/125)
- LC-SC High Quality Connectors
- Grey LSZH Sleeve
More Information
| SKU | 50LCSC3 |
|---|---|
| EAN | 5056750309158 |
| Manufacturer | Cablenet |
| Availability | Y |
Description
OM2 supports Gigabit Ethernet up to 500m. These Fibre Patch Cables are assembled using high quality connectors and 50/125 fibre optic cable, each cable is fitted with a strain relief boot and has Low Smoke Zero Halogen sleeving.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | SC |
| Cable length | 3 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM2 |
| Connector gender | Male/Male |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | SC |
| Cable length | 3 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Product colour | Grey |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |