Cablenet RJ-45/RJ-45, 5m, U/UTP, Cat5e
£9.46
£7.88
RJ-45/RJ-45, 5m, U/UTP, Cat5e, 24AWG, Green
More Information
| SKU | 69-0050 |
|---|---|
| EAN | 5056750315432 |
| Manufacturer | Cablenet |
| Availability | Y |
Description
Category 5e RJ45/UTP cross-over cables manufactured, tested and verified to the ISO11801 and EIA/TIA standards for enhanced performance. They are constructed with RJ45 plugs (50 micron gold) and quality Stranded Cat5e cable. These are available in 6 different lengths and manufactured in 6 colours.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Connector gender | Male/Male |
| AWG wire size | 24 |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Cable type | Crossover cable |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Jacket thickness | 0.4 mm |
| Insulation thickness | 0.15 mm |
| Insulation tensile strength | 1.682 kg/mm² |
| Insulation outer diameter | 0.96 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 5 m |
| Cable diameter | 5.3 mm |
| Insulation outer diameter | 0.96 mm |
| Jacket thickness | 0.4 mm |
| Insulation thickness | 0.15 mm |
| Insulation tensile strength | 1.682 kg/mm² |
| Other features | |
| Cable diameter | 5.3 mm |
| Cable type | Crossover cable |
| Insulation outer diameter | 0.96 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |