Yealink MP54 E2 Teams
£191.40
£159.50
4" Touch LCD 800 x4 80, 2x RJ-45, 2x USB, 2x RJ9, Android 13.0
- Android 13 OS and MDEP coming, Secure and Fast Calling
- Optimal HD audio, with Full-duplex, Smart Noise Filtering, AEC technology
- Press or Touch, A Real Dialpad Phone
- Microsoft Teams-tailored User Interface
- Better connectivity, with Built-in Bluetooth 5.2 and Wi-Fi 5
- Simple deployment and management
More Information
| Product type | IP phone |
|---|---|
| SKU | 1301215 |
| EAN | 6938818318403 |
| Manufacturer | Yealink |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
- Android 13 OS
- 4 inch (480 x 800) Capacitive Touch Screen
- Optimal HD audio, Yealink Noise Proof Technology
- Magnet Handset
- Dedicated Microsoft Teams Button
- Microsoft Teams-tailored User Interface
- Built-in Bluetooth 5.2 and Dual Band 2.4G/5G Wi-Fi 5
- 1x USB Type A port, supports USB headset
- Dual-port Gigabit Ethernet
- Supports Microsoft TAC & YMCS
- Wall mountable
- IEEE 802.3af PoE support, without PSU
- 4 inch (480 x 800) Capacitive Touch Screen
- Optimal HD audio, Yealink Noise Proof Technology
- Magnet Handset
- Dedicated Microsoft Teams Button
- Microsoft Teams-tailored User Interface
- Built-in Bluetooth 5.2 and Dual Band 2.4G/5G Wi-Fi 5
- 1x USB Type A port, supports USB headset
- Dual-port Gigabit Ethernet
- Supports Microsoft TAC & YMCS
- Wall mountable
- IEEE 802.3af PoE support, without PSU
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Handset type | Wired handset |
| Product colour | Grey |
| Technical details | |
| Handset type | Wired handset |
| Speakerphone | Yes |
| Design | |
| Product type | IP Phone |
| Handset type | Wired handset |
| Product colour | Grey |
| Phone features | |
| Redialing | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call forwarding | Yes |
| Display | |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 480 x 800 pixels |
| Display diagonal | 10.2 cm (4") |
| Display | LCD |
| Number of simultaneous touchpoints | 5 |
| Audio | |
| Voice codecs | G.729B, PLC, AEC, AGC, Silk, AJB, VAD, G.723.1, G.726, G.711alaw, G.711ulaw, CNG, G.722, G.729A |
| Speakerphone | Yes |
| Microphone mute | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
| Microphone | |
| Microphone mute | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RJ-9 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| AC adapter output current | 2 A |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB output current | 0.5 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Packaging content | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Headset included | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cisco Unified IP Conference Phone 8831 Daisy Chain...
Shop NowYealink Yealink-SIP-T88W
Shop NowSnom D815W IP phone Black TFT Wi-Fi
Shop NowUbiquiti G3 Touch Pro IP phone Black Wi-Fi
Shop NowYealink MP56 E2 Teams
Shop NowYealink SIP-T57W IP phone Grey LCD Wi-Fi
Shop NowYealink SIP-T58W PRO IP phone Grey LCD Wi-Fi
Shop NowHP Poly CCX 600 Business Media Phone for Microsoft...
Shop NowAudioCodes 445HD IP-Phone PoE GbE black with integ...
Shop NowAudioCodes 445HD IP phone Black 8 lines LCD
Shop NowSnom D862 IP phone Black LCD
Shop NowYealink SIP-T58W IP phone Grey LCD Wi-Fi
Shop NowAvaya 3735 IP phone Black LCD
Shop NowCisco 8811 IP phone Black LCD
Shop NowCisco 8851 IP phone Black
Shop NowCisco 8861 IP phone Black, Silver Wi-Fi
Shop NowMitel MiVoice 5340e IP phone Black LCD
Shop NowPanasonic KX-HDV330 IP phone Black 12 lines TFT
Shop NowYealink Yealink-SIP-T77U
Shop NowYealink MP58 Microsoft Teams Edition
Shop NowYealink MP54 Microsoft Teams Edition
Shop NowCisco IP Business Phone 7811, 3.2-inch Greyscale D...
Shop NowHP Poly Edge E550 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowSnom D385 IP phone Black 12 lines TFT
Shop NowAudioCodes Teams C455HD IP-Phone PoE GbE black wit...
Shop NowHP Poly CCX 505 Business Media Phone for Microsoft...
Shop NowYealink W79P IP phone Black 20 lines TFT Wi-Fi
Shop NowMitel MiVoice 6930 IP phone Black TFT Wi-Fi
Shop NowYealink MP56 Microsoft Teams Edition
Shop NowCisco IP Business Phone 8841, 5-inch Greyscale Dis...
Shop NowCisco IP Business Phone 8861, 5-inch WVGA Colour D...
Shop NowYealink Yealink-SIP-T87W
Shop NowYealink MP56 E2 Teams IP phone Grey LED Wi-Fi
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Yealink MP54 E2 Teams
£191.40
£159.50
|
Popular
Cisco IP Business Phone 8841, 5-inch G...
£236.28
£196.90
|
Cisco IP Business Phone 8861, 5-inch W...
£257.40
£214.50
|
Hot Product
Cisco IP Business Phone 8851, 5-inch W...
£257.40
£214.50
|
Recommended
Cisco IP Business Phone 7811, 3.2-inch...
£183.53
£152.94
|
New
Mitel MiVoice 5340e IP phone Black LCD
£217.80
£181.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1301215
|
CP-8841-K9=
|
CP-8861-K9=
|
CP-8851-K9=
|
CP-7811-K9=
|
50006478
|
| Manufacturer |
Yealink
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Mitel
|
| Product type |
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|