Newland HR33 Marlin Handheld bar code reader 1D/2D CMOS Black
£109.61
£91.34
HR33 Marlin Corded, 1D & 2D, IP52, Acuscan + smart adjustable stand (NLS-STD23-33-SA)
- 1D & 2D
- Megapixel
- IP52
- Dual Interface
- 1.5m drop
- EasySet
- Acuscan
- Advanced Scripting
More Information
| Standard interfaces | RS-232,USB |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Scanner type | 1D/2D |
| Sensor type | CMOS |
| SKU | NLS-HR3300-SA |
| EAN | 5715063467909 |
| Manufacturer | Newland |
| Availability | Y |
Description
The legacy continues with the latest HR33 Marlin Corded, which offers effortless barcode capture thanks to Newland EMEA decoding technology. Cutting-edge scanning and decoding are showcased in a design that represents premium quality to become Newland’s best ever handheld 2D barcode reader so far. The HR33 Marlin Corded features a light and ergonomic design, making it the ideal companion for high-intensity scanning.
Performance and Elegance
The HR33 Marlin boasts a stylish design that is not only well-balanced and comfortable to hold but also looks great. It is an example of Newland taking pride in matching performance with beauty.
Adaptable to your needs.
The HR33 Marlin is the first in the portfolio to include advanced Scripting for programming intricate commands. Easyset is still available to those familiar with the program, but adding Scripting allows even finer detail, making the HR33 Marlin series the best in class.
High Performance
The HR33 Marlin Corded has a laser aimer for accurate barcode scanning and a megapixel sensor to capture various types of barcodes, even if they are damaged or distorted. This makes it ideal for high-density workloads.
Acuscan
Laser aiming with Acuscan is an optional feature that allows you to hone in on the code you want, even if barcodes are printed closely together.
Hands-free Scanning
The HR33 Marlin Corded scanner offers various hands-free scanning stand options. The first option is the intelligent adjustable auto-sense stand, which can be adjusted from an upright position to a flat one, making it suitable for desktop and wall-mounted use. The second option is the gooseneck stand, which provides a flexible design to adjust to your preferred scanning distance and angle.
Be confident with Newland
The HR33 Marlin’s IP52 and 1.5m drop specification are backed up with a trustworthy 5-year warranty. Select the HR33 with confidence, knowing that Newland has created a scanner that’s up for the job no matter the environment.
Performance and Elegance
The HR33 Marlin boasts a stylish design that is not only well-balanced and comfortable to hold but also looks great. It is an example of Newland taking pride in matching performance with beauty.
Adaptable to your needs.
The HR33 Marlin is the first in the portfolio to include advanced Scripting for programming intricate commands. Easyset is still available to those familiar with the program, but adding Scripting allows even finer detail, making the HR33 Marlin series the best in class.
High Performance
The HR33 Marlin Corded has a laser aimer for accurate barcode scanning and a megapixel sensor to capture various types of barcodes, even if they are damaged or distorted. This makes it ideal for high-density workloads.
Acuscan
Laser aiming with Acuscan is an optional feature that allows you to hone in on the code you want, even if barcodes are printed closely together.
Hands-free Scanning
The HR33 Marlin Corded scanner offers various hands-free scanning stand options. The first option is the intelligent adjustable auto-sense stand, which can be adjusted from an upright position to a flat one, making it suitable for desktop and wall-mounted use. The second option is the gooseneck stand, which provides a flexible design to adjust to your preferred scanning distance and angle.
Be confident with Newland
The HR33 Marlin’s IP52 and 1.5m drop specification are backed up with a trustworthy 5-year warranty. Select the HR33 with confidence, knowing that Newland has created a scanner that’s up for the job no matter the environment.
Specifications
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Handheld bar code reader |
| Linear (1D) barcodes supported | AIM-128, China Post, Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, EAN-13, EAN-8, GS1 Composite, GS1 DataBar, GS1 DataBar Coupon, GS1-128 (UCC/EAN-128), ISBN, ISSN, ITF-14, ITF-6, Industrial 2 of 5, Interleaved 2 of 5, MSI-Plessey, Matrix 2 of 5, Plessey, Standard 2 of 5, UPC-A, UPC-E |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Code 1, Data Matrix, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code |
| Tilt reading angle | 0 - 360° |
| Sensor type | CMOS |
| Scanner type | 1D/2D |
| Pitch reading angle | 0 - 60° |
| Optical sensor resolution (W x H) | 1280 x 800 pixels |
| OCR types supported | China Travel Permit OCR, Chinese ID Card, Passport OCR |
| Laser guide | Yes |
| Horizontal field of view | 48° |
| Vertical field of view | 30° |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Standard interfaces | RS-232, USB |
| Performance | |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Product colour | Black |
| Certification | IEC62471, IEC60825 |
| Buzzer | Yes |
| Print contrast | 15% |
| Vibration function | Yes |
| Design | |
| Type | Handheld bar code reader |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Product colour | Black |
| Certification | IEC62471, IEC60825 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 281 mA |
| Power source type | USB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 95 mm |
| Depth | 68 mm |
| Height | 166 mm |
| Weight | 140 g |
| Technical details | |
| Type | Handheld bar code reader |
| LED indicators | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Product colour | Black |
| Certification | IEC62471, IEC60825 |
| Buzzer | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Drop resistance | 1.5 m |
| Other features | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Honeywell Voyager 1350G2D-2USB-R barcode reader Ha...
Shop NowHoneywell Voyager XP 1470g Handheld bar code reade...
Shop NowHoneywell Xenon 1950g Handheld bar code reader 1D/...
Shop NowHoneywell Voyager 1202G Handheld bar code reader 1...
Shop NowHoneywell Xenon XP 1950g Handheld bar code reader ...
Shop NowDatalogic Gryphon GM4200 Handheld bar code reader ...
Shop NowZebra DS2208-HC Handheld bar code reader 1D/2D LED...
Shop NowNewland WD4 Ring Scanner Wearable bar code reader ...
Shop NowNewland BS80 Piranha II 1D Handheld bar code reade...
Shop NowZebra DS2208-SR7U3200SGW barcode reader Handheld b...
Shop NowNewland HR52 Bonito Handheld bar code reader 1D/2D...
Shop NowNewland FM430 Barracuda Fixed bar code reader 1D/2...
Shop NowNewland FM430 Barracuda Fixed bar code reader 1D/2...
Shop NowUnitech LECT EN PANTALLA CABLE USB Barcode module ...
Shop NowNewland FM430 Barracuda Fixed bar code reader 1D/2...
Shop NowNewland FM3051 Fixed bar code reader 1D/2D CMOS Bl...
Shop NowNewland FR80 Salmon Fixed bar code reader 1D/2D CM...
Shop NowDatalogic QuickScan Mobile QM2131 Handheld bar cod...
Shop NowOpticon OPR2001 Handheld bar code reader 1D Laser ...
Shop NowHoneywell Voyager XP 1400g Handheld bar code reade...
Shop NowAdesso NuScan 5200TU - Antimicrobial & Waterpr...
Shop NowCapture CA-SC-10200B barcode reader Handheld bar c...
Shop NowDatalogic QuickScan Mobile QM2131 Handheld bar cod...
Shop NowZebra DS2278-HC0000BZZRW barcode reader Handheld b...
Shop NowStar Micronics BSH-32U SCANNER HANDHELD HD Handhel...
Shop NowZebra DS2278 Handheld bar code reader 1D/2D LED Bl...
Shop NowDatalogic Magellan 900i Fixed bar code reader 1D/2...
Shop NowNewland BS80 Piranha II 2D Handheld bar code reade...
Shop NowDatalogic QBT2500-BK-BTK+ barcode reader Barcode m...
Shop NowHoneywell Voyager 1202g Laser Black
Shop NowHoneywell Orbit HF680 Barcode module bar code read...
Shop NowDatalogic Magellan 900i Fixed bar code reader 1D/2...
Shop NowNewland HR33 Marlin Handheld bar code reader 1D/2D...
Shop NowNewland FR27 Urchin Fixed bar code reader 1D/2D CM...
Shop NowNewland NLS-FR4080-20 barcode reader Fixed bar cod...
Shop NowNewland FM30 Fixed bar code reader 1D/2D CMOS Blac...
Shop NowDatalogic Heron HD3130 Handheld bar code reader 1D...
Shop NowZebra DS2208-SR7U3200AZW barcode reader Handheld b...
Shop NowDatalogic QuickScan Mobile QM2131 Handheld bar cod...
Shop NowDatalogic QuickScan QD2590 Handheld bar code reade...
Shop NowDatalogic Gryphon I GD4520 Handheld bar code reade...
Shop NowDatalogic QuickScan QBT2101 Handheld bar code read...
Shop NowDatalogic QuickScan 2500 Handheld bar code reader ...
Shop NowHoneywell Genesis XP 7680g Fixed bar code reader 1...
Shop NowZebra DS2208-HC Handheld bar code reader 1D/2D LED...
Shop NowHoneywell MS7120 Orbit 1D Black
Shop NowZebra DS2278 Handheld bar code reader 1D/2D LED Bl...
Shop NowDatalogic Heron HD3130 Handheld bar code reader 1D...
Shop NowHoneywell Voyager 1602g Handheld bar code reader 1...
Shop NowDatalogic QuickScan QBT2131 Handheld bar code read...
Shop NowZebra DS9308-SR Fixed bar code reader 1D/2D LED Bl...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Opticon OPR2001 Handheld bar code read...
£136.62
£113.85
|
Datalogic Heron HD3130 Handheld bar co...
£105.88
£88.23
|
Datalogic Heron HD3130 Handheld bar co...
£117.50
£97.92
|
Datalogic QuickScan QBT2101 Handheld b...
£96.22
£80.18
|
Datalogic QuickScan QBT2131 Handheld b...
£149.64
£124.70
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
11645
|
HD3130-BK
|
HD3130-BKK1B
|
QBT2101-BK-BTK+
|
QBT2131-BK-BTK1
|
| Manufacturer |
Opticon
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Datalogic
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Scanner type |
1D
|
1D
|
1D
|
1D
|
1D
|
| Sensor type |
Laser
|
CCD
|
CCD
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
| Power source type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Battery
|
Battery
|
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported |
N/A
|
Not supported
|
Not supported
|
N/A
|
Not supported
|
| Linear (1D) barcodes supported |
N/A
|
GS1-128 (UCC/EAN-128)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|