Razer Raiju V3 Pro Black, White RF/USB Gamepad Analogue PC, PlayStation 5
£199.57
£166.31
Razer Mecha Tactile PBT Action Buttons, 258 g, 168.8 x 113.4 x 65.1 mm
More Information
| SKU | RZ06-05580200-R3G1 |
|---|---|
| EAN | 8887910082201 |
| Manufacturer | Razer |
| Availability | Y |
Description
RAZER RAIJU V3 PRO
FOR THE PRO
Break through your ceiling with an elite wireless PS5™ controller forged with top esports pros. Tailored to their needs for best-in-class performance and a symmetrical thumbstick layout, embrace what it takes to win with an officially licensed PlayStation™ peripheral compatible with PC.
4 REMOVABLE MOUSE CLICK BACK BUTTONS
& 2 CLAW GRIP BUMPERS
6 Remappable Buttons to Outplay Them All
Enjoy the same ultra-responsive actuation found in our top gaming mice with 4 removable buttons built into the ergonomic, rubberized handles—topped with 2 claw grip bumpers for even more control on this PS5 gaming controller.
SYMMETRICAL TMR THUMBSTICKS WITH SWAPPABLE CAPS
Engineered For Pixel-Perfect Precision
Fine-tuned for the most precise in-game control, dominate with laser-sharp aim using anti-drift magnetic TMR thumbsticks engineered for cutting-edge accuracy.
RAZER PRO HYPERTRIGGERS
Instant Response with Lightning-Fast Mouse Click Triggers
Blitz through the competition with our pro-grade PS5 gaming controller, equipped with crisp, rapid-fire clicks or full analog control for long, precise pulls. Set each trigger independently—all with the flick of a switch.
RAZER MECHA-TACTILE PBT ACTION BUTTONS
& 8-WAY FLOATING D-PAD
Ultra-Fast Actuations with Tactile Feedback
By combining the speed of microswitches with the cushioning of a rubber membrane, compete with clicky, responsive buttons that feel comfortable to press and hold up under intense use.
RAZER HYPERSPEED WIRELESS
Lag-Free, Esports-Grade Performance
Delivering an ultra-low-latency 2.4 GHz connection, experience fast, reliable performance on a wireless PS5 controller that meets the demands of the most intense competitive players on PlayStation 5.
PRO-LEVEL CUSTOMIZATION
Via the Razer Mobile App and Synapse 4
Dial in your thumbstick sensitivity, save up to 4 onboard profiles, remap the 6 programmable buttons, and more. Calibrate any setting conveniently from your phone or PC.
CARRYING CASE AND 2 M CABLE
Tournament-Ready Protection and Convenience
Always be tournament ready with a carrying case that holds your controller and its accessories, including 2 replaceable thumbstick caps, a 2 m cable, and a toolkit for back button removal.
FOR THE PRO
Break through your ceiling with an elite wireless PS5™ controller forged with top esports pros. Tailored to their needs for best-in-class performance and a symmetrical thumbstick layout, embrace what it takes to win with an officially licensed PlayStation™ peripheral compatible with PC.
4 REMOVABLE MOUSE CLICK BACK BUTTONS
& 2 CLAW GRIP BUMPERS
6 Remappable Buttons to Outplay Them All
Enjoy the same ultra-responsive actuation found in our top gaming mice with 4 removable buttons built into the ergonomic, rubberized handles—topped with 2 claw grip bumpers for even more control on this PS5 gaming controller.
SYMMETRICAL TMR THUMBSTICKS WITH SWAPPABLE CAPS
Engineered For Pixel-Perfect Precision
Fine-tuned for the most precise in-game control, dominate with laser-sharp aim using anti-drift magnetic TMR thumbsticks engineered for cutting-edge accuracy.
RAZER PRO HYPERTRIGGERS
Instant Response with Lightning-Fast Mouse Click Triggers
Blitz through the competition with our pro-grade PS5 gaming controller, equipped with crisp, rapid-fire clicks or full analog control for long, precise pulls. Set each trigger independently—all with the flick of a switch.
RAZER MECHA-TACTILE PBT ACTION BUTTONS
& 8-WAY FLOATING D-PAD
Ultra-Fast Actuations with Tactile Feedback
By combining the speed of microswitches with the cushioning of a rubber membrane, compete with clicky, responsive buttons that feel comfortable to press and hold up under intense use.
RAZER HYPERSPEED WIRELESS
Lag-Free, Esports-Grade Performance
Delivering an ultra-low-latency 2.4 GHz connection, experience fast, reliable performance on a wireless PS5 controller that meets the demands of the most intense competitive players on PlayStation 5.
PRO-LEVEL CUSTOMIZATION
Via the Razer Mobile App and Synapse 4
Dial in your thumbstick sensitivity, save up to 4 onboard profiles, remap the 6 programmable buttons, and more. Calibrate any setting conveniently from your phone or PC.
CARRYING CASE AND 2 M CABLE
Tournament-Ready Protection and Convenience
Always be tournament ready with a carrying case that holds your controller and its accessories, including 2 replaceable thumbstick caps, a 2 m cable, and a toolkit for back button removal.
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black, White |
| Input device | |
| LED backlight | No |
| Programmable buttons | Yes |
| Gaming platforms supported | PC, PlayStation 5 |
| Gaming control function buttons | Back button, D-pad, Microphone mute button, Mode button, Options button |
| Gaming control technology | Analogue |
| Analog thumbsticks | Yes |
| Shoulder buttons | Yes |
| Device type | Gamepad |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Device interface | RF/USB |
| Cable length | 2 m |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB connector type | USB Type-C |
| Ergonomics | |
| Detachable cable | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black, White |
| Cable length | 2 m |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Built-in battery | Yes |
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery type | Built-in |
| Battery life (max) | 36 h |
| Power source | Cable/Battery |
| Battery | |
| Built-in battery | Yes |
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery type | Built-in |
| Battery life (max) | 36 h |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Certificates | |
|---|---|
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Certification | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Technical details | |
| Detachable cable | Yes |
| Width | 113.4 mm |
| Height | 65.1 mm |
| Depth | 168.8 mm |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black, White |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 113.4 mm |
| Height | 65.1 mm |
| Depth | 168.8 mm |
| Weight | 258 g |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Travel case | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| D-pad | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Razer Kitsune Black USB Special PC, PlayStation 5
Shop NowMoza Racing CS V2P Dual Clutch Steering Wheel
Shop NowASUS ROG Raikiri II XBox WL Black Bluetooth/RF/USB...
Shop NowThrustmaster Airbus Edition Black, Blue USB Joysti...
Shop NowThrustmaster T128 Black Steering wheel + Pedals PC...
Shop NowThrustmaster TCA Captain Pack X Airbus Edition Bla...
Shop NowThrustmaster T.Flight Full Kit X Black USB Joystic...
Shop NowThrustmaster T248R Black USB Steering wheel + Peda...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Razer Raiju V3 Pro Black, White RF/USB...
£199.57
£166.31
|
New
Thrustmaster T-16000M FCS Flight Pack...
£212.66
£177.22
|
Thrustmaster Airbus Edition Black, Blu...
£180.82
£150.68
|
Hot Product
Thrustmaster T.Flight Full Kit X Black...
£170.14
£141.78
|
Popular
Thrustmaster TCA Quadrant Boeing Editi...
£133.61
£111.34
|
Bestseller
Thrustmaster T128 Black Steering wheel...
£133.72
£111.43
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RZ06-05580200-R3G1
|
2960782
|
2960842
|
4460211
|
4060219
|
4468011
|
| Manufacturer |
Razer
|
Thrustmaster
|
Thrustmaster
|
Thrustmaster
|
Thrustmaster
|
Thrustmaster
|
| Connectivity technology |
Wired & Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Grey
|
Black
|
| Device type |
Gamepad
|
Joystick
|
Joystick
|
Joystick
|
Joystick
|
Steering wheel + Pedals
|
| Gaming platforms supported |
N/A
|
N/A
|
PC
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|