Vivolink PROUSB3AAF30 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 30 m USB A Black
£261.80
£218.17
USB 3.0, USB-A male, USB-A female, 30m including USB-A to USB-B cable
- USB 1.1 Full Speed
- USB 3.0 support (5 Gbps)
- Two USB amplifiers
- Cable diameter: 3mm
- Minimum cable bend radius: 20mm
- Cable power supply required: Yes, USB type A
- Cable power supply information: 5V 900mA
- Backward compatible with USB 2.0 standard
More Information
| Cable length | 30 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | PROUSB3AAF30 |
| EAN | 5706998972644 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Optical fiber cable: Vivolink high performance USB cables is ideal for applications requiring long distance signal transmission. 5Gbps USB 3.0 also full support of USB2.0
Service note:
USB3.0 is still an "open" standard and there might be products on the marked that does not accept fiber extension.
In order to ensure full functionality with USB3.0 extension, we strongly advice to make a connection test before installing products.
Service note:
USB3.0 is still an "open" standard and there might be products on the marked that does not accept fiber extension.
In order to ensure full functionality with USB3.0 extension, we strongly advice to make a connection test before installing products.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24 |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 30 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Conductor material | Copper |
| Output current (max) | 5 A |
| Cable diameter | 3 mm |
| Weight | 550 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Output current (max) | 5 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 3 mm |
| Cable length | 30 m |
| Weight | 550 g |
| Package width | 268 mm |
| Package depth | 222 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 650 g |
| Packaging data | |
| Package width | 268 mm |
| Package depth | 222 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 650 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lindy 10m USB 3.2 Gen 1 and DP 1.4 Type C Hybrid C...
Shop NowVivolink PROUSB3AAF50 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1...
Shop NowLindy 15m USB 3.2 Gen 2 & DP 1.4 Type C Hybrid Cab...
Shop NowVivolink PROUSBCMM15OP USB cable USB 3.2 Gen 2x2 1...
Shop NowLindy 30m Fibre Optic USB 3.0 Cable
Shop NowLindy 30m USB 3.0 Active Extension Pro
Shop NowLindy 10m USB 3.2 Gen 2 & DP 1.4 Type C Hybrid Cab...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Vivolink PROUSB3AAF30 USB cable USB 3....
£261.80
£218.17
|
New
Lindy 50m Hybrid USB 3.0 Cable
£286.49
£238.74
|
Bestseller
Logitech Strong USB 10m
£212.30
£176.92
|
Recommended
Lindy 10m USB 3.2 Gen 1 and DP 1.4 Typ...
£254.17
£211.81
|
Lindy 30m Fibre Optic USB 3.0 Cable
£254.84
£212.37
|
Hot Product
Lindy 30m USB 3.0 Active Extension Pro
£224.44
£187.03
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROUSB3AAF30
|
42701
|
939-001799
|
43333
|
43345
|
43362
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Lindy
|
Logitech
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB C
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB A
|
USB A
|
USB C
|
USB C
|
2 x USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|