connektgear 3m RJ45 CAT6 UTP Stranded Flush Moulded LS0H Network Cable - 24AWG - Pink
£1.32
£1.10
3m RJ45 CAT6 UTP Stranded Flush Moulded LS0H Network Cable - 24AWG - Pink
- Connector 1: RJ45 Male_x000D_
- Connector 2: RJ45 Male_x000D_
- Gold plated contacts_x000D_
- AWG: 24_x000D_
- Cable length: 3m_x000D_
- Colour: Pink_x000D_
More Information
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | 31-0030PN |
| EAN | 5035624021556 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Description
Our CAT6 cables are perfect for connecting devices like computers, printers and smart TVs to a router, switch or modem. This allows them to join the local network (LAN) and access the internet seamlessly. CAT6 cables can support data transfer speeds of up to 1Gbps, making them ideal for everyday networking.
_x000D_
They are injection flush moulded meaning the boot is no larger than the RJ45 connector itself. This keeps the cable slim and easy to plug into devices like patch panels or side by side ports. The design also provides strain relief which reduces cable stress and lowers the risk of being damaged. In addition, the snagless boots protect the clip from breaking. Together, these features deliver enhanced durability, improved longevity and a professional appearance.
_x000D_
They are injection flush moulded meaning the boot is no larger than the RJ45 connector itself. This keeps the cable slim and easy to plug into devices like patch panels or side by side ports. The design also provides strain relief which reduces cable stress and lowers the risk of being damaged. In addition, the snagless boots protect the clip from breaking. Together, these features deliver enhanced durability, improved longevity and a professional appearance.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Pink |
| Snagless cable boot | Yes |
| Connector shielding | No |
| Molded cable boot | Yes |
| Frequency | 250 MHz |
| AWG wire size | 24 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 3 m |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | REACH |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 120 g |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package type | Bag |
| Package weight | 3.5 g |
| Technical details | |
| Product colour | Pink |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 3 m |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Package type | Bag |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |