Integral 1TB USB3.0 DRIVE BLACK
£110.63
£92.19
1TB USB3.0 DRIVE BLACK
- Cap stores on base when Drive is in use
- Hi-Speed USB 3.0
- Great value USB
- PC and Mac compatible
- 2 year warranty
More Information
| Product colour | Black |
|---|---|
| Capacity | 1000 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Device interface | USB Type-A |
| SKU | INFD1TBBLK3.0 |
| EAN | 5055288449664 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
Description
Carry your data in style with the Integral Black USB 3.0 Flash Drive. The Black USB 3.0 is a fantastic value Flash Drive, with a compact, durable casing.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 1 TB |
| Write speed | 30 MB/s |
| Read speed | 100 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 1 TB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Write speed | 30 MB/s |
| Read speed | 100 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Design | |
| Key ring | No |
| Form factor | Cap |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 15.6 mm |
| Package weight | 15 g |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | No |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 15.6 mm |
| Package weight | 15 g |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DataLocker DL GO 64GB Password-Protected, Encrypte...
Shop NowDataLocker Sentry 5 Managed 16GB USB FIPS 140-3 Le...
Shop NowDataLocker Sentry 5 Managed 32GB USB FIPS 140-3 Le...
Shop NowDataLocker Sentry 5 Managed 8GB USB FIPS 140-3 Lev...
Shop NowDataLocker Sentry One Encrypted FIPS 140-2 Level 3...
Shop NowDataLocker Sentry One Encrypted FIPS 140-2 Level 3...
Shop NowKingston Technology IronKey 64GB Keypad 200, FIPS ...
Shop NowKingston Technology IronKey 64GB Vault Privacy 50 ...
Shop NowKingston Technology IronKey 32GB Keypad 200, FIPS ...
Shop NowKingston Technology IronKey 16GB Vault Privacy 50 ...
Shop NowKingston Technology IronKey 16GB Keypad 200, FIPS ...
Shop NowSanDisk Ultra Eco USB flash drive 512 GB USB Type-...
Shop NowSanDisk SDDDE1-512G-G46 USB flash drive 512 GB USB...
Shop NowiStorage datAshur PRO+C 32GB | FIPS 140-3 Level 3 ...
Shop NowiStorage datAshur PRO2 4 GB | Secure Flash Drive |...
Shop NowSanDisk Extreme PRO USB flash drive 256 GB USB Typ...
Shop NowSamsung MUF-512BE USB flash drive 512 GB USB Type-...
Shop NowSamsung MUF-512BE USB flash drive 512 GB USB Type-...
Shop NowSanDisk SDCZ480-512G-G46 USB flash drive 512 GB US...
Shop NowiStorage datAshur PRO2 32 GB | Secure Flash Drive ...
Shop NowiStorage datAshur PRO2 8 GB | Secure Flash Drive |...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 512 GB USB Typ...
Shop NowiStorage datAshur PRO2 16 GB | Secure Flash Drive ...
Shop NowiStorage datAshur Personal² 64 GB | Secure Flash ...
Shop NowSamsung MUF-256DA USB flash drive 256 GB USB Type-...
Shop NowSanDisk Ultra Fit USB flash drive 512 GB USB Type-...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 512 GB USB Type-A 3....
Shop NowiStorage datAshur PRO 256-bit 32GB USB 3.0 secure ...
Shop NowiStorage datAshur PRO 16 GB | Secure Flash Drive |...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Integral 1TB USB3.0 DRIVE BLACK
£110.63
£92.19
|
Popular
iStorage datAshur PRO 16 GB | Secure F...
£93.26
£77.72
|
Hot Product
iStorage datAshur PRO 64 GB | Secure F...
£153.35
£127.79
|
Recommended
iStorage datAshur PRO 256-bit 32GB USB...
£116.51
£97.09
|
iStorage datAshur Personal² 64 GB | Se...
£94.69
£78.91
|
iStorage datAshur PRO2 8 GB | Secure F...
£110.48
£92.07
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INFD1TBBLK3.0
|
IS-FL-DA3-256-16
|
IS-FL-DA3-256-64
|
IS-FL-DA3-256-32
|
IS-FL-DAP3-B-64
|
IS-FL-DP2-256-8
|
| Manufacturer |
Integral
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
| Form factor |
cap
|
Sleeve
|
Sleeve
|
Sleeve
|
Sleeve
|
Sleeve
|
| Product colour |
N/A
|
Blue
|
Blue
|
Blue
|
Black
|
Black
|
| Device interface |
N/A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Capacity |
256GB and more
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
64GB to 100GB
|
8GB to 12GB
|