Datalogic Gryphon GBT4600 Handheld bar code reader 2D Laser Black
£324.36
£270.30
2D, High Performance, Dual-sensor, Wireless Charging, Battery, Black (scanner only)
More Information
| SKU | GBT4600-BK-HP |
|---|---|
| Manufacturer | Datalogic |
| Availability | Y |
Description
The Gryphon 4600 scanners, designed with sustainability, usability, and advanced technology at their core, are the first in their category to incorporate an eco-design approach, featuring low power consumption, recycled materials, and eco-friendly packaging to help reduce carbon footprint. Performance-wise, it delivers fast and accurate reading of all common 1D and 2D codes, including GS1 Digital Link, Digital Watermarking, and dense high-resolution codes. Dual-sensor optics (HP models) enable reliable scanning from near to far distances,while advanced AI algorithms and a powerful dual-core processor boost speed and motion tolerance for first-pass reads of moving codes. User-friendly and intuitive, it offers a bright green central cross LED aimer for precise targeting, complemented by Datalogic’s recognized Green Spot, 3GL™ (3 Green Lights), and vibration feedback. Dual-color LED illumination (warm white and red) adapts instantly to any scanning requirement. Wireless connectivity includes Bluetooth 5.2 (classic and BLE) and Datalogic’s STAR Cordless System, paired with inductive wireless charging that eliminates contact wear and maintenance, ensuring continuous 24/7 operation.
Specifications
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Handheld bar code reader |
| Linear (1D) barcodes supported | GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, PDF417 |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, GS1 DataBar Expanded Stacked, GS1 DataBar Stacked Omnidirectional, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, QR Code, DotCode |
| Yaw reading angle | -65 - 65° |
| Tilt reading angle | 0 - 360° |
| Sensor type | Laser |
| Scanner type | 2D |
| Pitch reading angle | -65 - 65° |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 110000 lx |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 100 m |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Operating frequency | 2400 MHz |
| Standard interfaces | Bluetooth |
| Performance | |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Product colour | Black |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 110000 lx |
| Design | |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| Charging time | 3.5 h |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of reads per charge | 80000 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3250 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 65 mm |
| Depth | 79 mm |
| Height | 180 mm |
| Weight | 144 g |
| Technical details | |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 110000 lx |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Honeywell Xenon Performance 1952g Handheld bar cod...
Shop NowSocket Mobile S740 Handheld bar code reader 1D/2D ...
Shop NowSocket Mobile S740 Handheld bar code reader 1D/2D ...
Shop NowHoneywell Granit 1990iSR Handheld bar code reader ...
Shop NowZebra CS60-HC Handheld bar code reader 1D/2D LED W...
Shop NowDatalogic M3513-010210-00604 barcode reader Built-...
Shop NowDatalogic M3410-010200-00604 barcode reader Built-...
Shop NowDatalogic MAGELLAN 3410VSi Built-in bar code reade...
Shop NowDatalogic PD9630-HPK2 barcode reader Handheld bar ...
Shop NowDatalogic PD9630-SRK2 barcode reader Handheld bar ...
Shop NowSocket Mobile S720 Handheld bar code reader 1D/2D ...
Shop NowSocket Mobile S720 Handheld bar code reader 1D/2D ...
Shop NowSocket Mobile S720 Handheld bar code reader 1D/2D ...
Shop NowZebra CS60 Handheld bar code reader 1D/2D LED Blac...
Shop NowHoneywell 1960GHD-2USB-R barcode reader Handheld b...
Shop NowHoneywell 1960GSR-2USB-R barcode reader Handheld b...
Shop NowDatalogic GFS4520-BK-RED barcode reader Fixed bar ...
Shop NowNewland FM3281-NFC-28 2D Fixmount RS232-Kit Built-...
Shop NowZebra SP7208-V Built-in bar code reader 1D/2D Blac...
Shop NowZebra SP7208-V Built-in bar code reader 1D/2D Blac...
Shop NowZebra SP7208-V Built-in bar code reader 1D/2D Blac...
Shop NowZebra SP7208-V USB Kit: SP7208-SV00004ZCWW, CBA-U2...
Shop NowZebra SP7201-V Built-in bar code reader 1D/2D Blac...
Shop NowZebra DS4678 Handheld Scanner
Shop NowZebra DS4678-SR Handheld bar code reader 1D/2D LED...
Shop NowDatalogic Gryphon GM4600 Handheld bar code reader ...
Shop NowDatalogic Magellan 3610VSi Built-in bar code reade...
Shop NowDatalogic Gryphon GM4500 Handheld bar code reader ...
Shop NowZebra LI3608-SR Handheld bar code reader 1D Black,...
Shop NowZebra LI3608 Handheld bar code reader 1D Black, Gr...
Shop NowZebra DS3608-HD Handheld bar code reader 1D/2D Las...
Shop NowZebra DS3608-HP Handheld bar code reader 1D/2D Las...
Shop NowZebra DS8178-SR Handheld bar code reader 1D/2D Pho...
Shop NowDatalogic HD3430-WHK1S barcode reader Handheld bar...
Shop NowDatalogic PowerScan PD9130 Handheld bar code reade...
Shop NowSocket Mobile SocketScan S740 Handheld bar code re...
Shop NowSocket Mobile S740 Handheld bar code reader 1D/2D ...
Shop NowDatalogic Gryphon I GM4500 Handheld bar code reade...
Shop NowDatalogic Gryphon I GBT4500 Handheld bar code read...
Shop NowZebra DS3608-HP Handheld bar code reader 1D/2D Las...
Shop NowDatalogic Gryphon I GM4500 Handheld bar code reade...
Shop NowDatalogic PD9630-SR barcode reader Handheld bar co...
Shop NowZebra CS60 Handheld bar code reader 1D/2D LED Blac...
Shop NowDatalogic GFS4590-BK-RED barcode reader Fixed bar ...
Shop NowDatalogic GFS4520-BK-WHT barcode reader Fixed bar ...
Shop NowHoneywell 1960HHD-5USB-R barcode reader Handheld b...
Shop NowDatalogic POWERSCAN PD9100 Handheld bar code reade...
Shop NowZebra DS4678-SR Handheld bar code reader 1D/2D LED...
Shop NowHoneywell 7990G 2D Fixed bar code reader 1D/2D CMO...
Shop NowZebra DS3608-HD Handheld bar code reader 1D/2D Las...
Shop NowSocket Mobile S720 Handheld bar code reader 1D/2D ...
Shop NowDatalogic Gryphon I GBT4500 Handheld bar code read...
Shop NowDatalogic PD9630-SRK1 barcode reader Handheld bar ...
Shop NowDatalogic PD9630-HP barcode reader Handheld bar co...
Shop NowDatalogic PM9600-SR433RB barcode reader Handheld b...
Shop NowDatalogic GFS4550-BKK2-RED barcode reader Fixed ba...
Shop NowMotorola LI4278 1D
Shop NowDatalogic PD9630-HPK1 barcode reader Handheld bar ...
Shop NowDatalogic DBT6400 Handheld bar code reader 2D Blac...
Shop NowZebra DS3608-SR Handheld bar code reader 1D/2D LED...
Shop NowZebra DS4608-HC Handheld bar code reader 1D/2D LED...
Shop NowDatalogic Gryphon I GBT4500 Handheld bar code read...
Shop NowZebra CS60 Handheld bar code reader 1D/2D LED Blac...
Shop NowDatalogic Magellan 3450VSi Fixed bar code reader 1...
Shop NowDatalogic Gryphon I GM4500 Handheld bar code reade...
Shop NowZebra DS9908-SR Handheld bar code reader 1D/2D Bla...
Shop NowZebra DS3608-SR Handheld bar code reader 1D/2D LED...
Shop NowHoneywell Granit 1991iXR Handheld bar code reader ...
Shop NowZebra RS2100 Wearable bar code reader 2D Laser Gre...
Shop NowHoneywell 3320G-4USB-0 barcode reader Fixed bar co...
Shop NowDatalogic GFS4520-BKK1-RED barcode reader Fixed ba...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Datalogic Gryphon GBT4600 Handheld bar...
£324.36
£270.30
|
Popular
Motorola LI4278 1D
£289.06
£240.88
|
Zebra LI3608-SR Handheld bar code read...
£315.43
£262.86
|
Recommended
Zebra LI3608 Handheld bar code reader...
£335.89
£279.91
|
Hot Product
Zebra DS3608-HD Handheld bar code read...
£424.80
£354.00
|
Bestseller
Zebra DS3608-SR Handheld bar code read...
£302.39
£251.99
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GBT4600-BK-HP
|
LI4278-TRBU0100ZWR
|
LI3608-SR00003VZWW
|
LI3608-SR3U4600VZW
|
DS3608-HD20003VZWW
|
DS3608-SR00003VZWW
|
| Manufacturer |
Datalogic
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Scanner type |
2D
|
1D
|
1D
|
1D
|
1D/2D
|
1D/2D
|
| Sensor type |
Laser
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Laser
|
LED
|
| Bluetooth |
N/A
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
N/A
|
Wired & Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Power source type |
Battery
|
N/A
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported |
N/A
|
N/A
|
Not supported
|
Not supported
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Handheld bar code reader
|
N/A
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
| Ethernet LAN |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
Y
|
| Standard interfaces |
Bluetooth
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|