Cisco CAB-C13-C14-2M= power cable Black C13 coupler C14 coupler
£38.58
£32.15
Power Cord Jumper, C13-C14 Connectors, 2 Meter Length, Spare
More Information
| SKU | CAB-C13-C14-2M= |
|---|---|
| EAN | 0882658227684 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
Description
Cisco pays special attention to its network accessories which are the foundation stone of the whole network system. Cisco cables, adapters and other accessories will never let you down and you can always rely on the superior quality and outstanding reliability. Cisco has a wide range of network cables that will fit even the most extraordinary demands.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Overload protection | No |
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Compatibility | Cisco Nexus 2000 |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Overload protection | No |
| Compatibility | Cisco Nexus 2000 |
| Products per pallet | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Products per pallet | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lenovo 00XL086 power cable Black 1 m
Shop NowAPC Power Cord, C19 to C20, 0.6m
Shop NowLenovo 42T5062 power cable Black 1 m
Shop NowLenovo 00XL085 power cable Black 1 m
Shop NowMicroconnect PE141000 power cable Black 10 m Power...
Shop NowLenovo 42T5147 power cable Black 1 m
Shop NowLenovo 45N0413 power cable Black 1 m
Shop NowEpson 2218424 power cable Black 3 m PoweredUSB
Shop NowPLANET CBM23F5F120 Black 1.2 m
Shop NowLenovo 00XL084 power cable Black 1 m
Shop NowZebra CS-CAB-EU-MLEAD power cable Black 2 m C13 co...
Shop NowLenovo 42T5062 Black 1 m
Shop NowOrigin Storage 3m Power Cable - PDU to Switch IEC ...
Shop NowCisco CAB-TA-NA= power cable Power plug type A
Shop NowCisco CAB-TA-EU= power cable Black 2.5 m CEE7/7 C1...
Shop Now2-Power PWR0004D power cable Black
Shop NowUbiquiti USP-CABLE power cable Beige 1.5 m
Shop NowLindy 20m UK 3 Pin Plug To IEC C13 Mains Power Cab...
Shop NowCisco CAB-C13-C14-AC= power cable Black 3 m C13 co...
Shop NowCisco CAB-TA-UK= power cable Power plug type A
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Cisco CAB-TA-UK= power cable Power plu...
£42.89
£35.74
|
Popular
APC Power Cord, C13 to C14, 2.5m
£32.45
£27.04
|
APC Power Cord, C19 to C20, 0.6m
£39.88
£33.23
|
2-Power PWR0004D power cable Black
£35.24
£29.37
|
Cisco CAB-TA-NA= power cable Power plu...
£37.85
£31.54
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CAB-TA-UK=
|
AP9870
|
AP9892
|
PWR0004D
|
CAB-TA-NA=
|
| Manufacturer |
Cisco
|
APC
|
APC
|
2-Power
|
Cisco
|