Manhattan HDMI 4K@60Hz Cable with Ethernet, 1m, Suitable for ALL 4K & 1080p/HD uses - when upgrading now or have it ready for when you need it, Male to Male, Black, Ultra HD 4k x 2k, Lifetime Warranty, Premium High Speed, Equivalent to HDMM1MP
£1.92
£1.60
HDMI 4K@60Hz Cable with Ethernet, 1m, Suitable for ALL 4K & 1080p/HD uses - when upgrading now or have it ready for when you need it, Male to Male, Black, Ultra HD 4k x 2k, Lifetime Warranty, Premium High Speed, Equivalent to HDMM1MP
- Resolutions up to 4K@60Hz UHD (3840 × 2160), 1440p@144Hz (WQHD), 1080p@240Hz, 3D video, and Deep Color
- HDR for superior contrast and brilliant colors
- Supports Dolby VisionTM and Dolby Atmos®
- Gold-plated contacts for corrosion-free connections
- Foil and braid double shielding to reduce EMI and other interference sources
- Up to 18 Gbps bandwidth
- 4:4:4 chroma subsampling
- HDMI Ethernet Channel (HEC) to add network connectivity to an HDMI link without a separate Ethernet cable
- HDMI Consumer Electronics Control (CEC) so one remote can be used with all compatible HDMI devices
- Audio Return Channel (ARC) to allow TV's audio to transmit through your audio system without a separate audio cable
- Compatible with every HDMI device - TVs, projectors, monitors, notebooks, PCs, AV receivers, streaming boxes, game consoles, PlayStation® (PS4/PS5), Xbox® (One/Series S/Series X), Blu-ray players and more
- HDCP 2.3 compliant
More Information
| SKU | 356633 |
|---|---|
| EAN | 0766623356633 |
| Manufacturer | Manhattan |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
HDMI Cable 1m (3ft) for TV, Monitor, PS5, Laptop, MacBook, and more
Experience ultra-smooth visuals, immersive audio, and advanced connectivity with the Manhattan 4K@60Hz High Speed HDMI Cable with Ethernet. Designed for entertainment, productivity, and gaming, this HDMI cable delivers 4K resolution at 60 Hz, 1440p at 144 Hz, and 1080p at 240 Hz - great for UHD content and streaming.
Stunning Picture and Premium Audio Support
Enjoy lifelike images with High Dynamic Range (HDR) for deeper contrast and richer colors. This cable also supports Dolby Vision™, Dolby Atmos®, 3D video, and Deep Color, ensuring a premium cinematic experience at home. The 4:4:4 chroma subsampling maintains full color integrity for demanding visual applications.
Reliable Build with Enhanced Protection
Gold-plated contacts provide corrosion-resistant performance, while the double shielding (foil and braid) minimizes electromagnetic interference (EMI) and ensures stable signal transmission. With a bandwidth of up to 18 Gbps, the cable easily handles high-speed data for modern devices and formats.
Smarter Connectivity Built In
Integrated support for HDMI Ethernet Channel (HEC) allows you to share internet connectivity between HDMI-connected devices without an extra cable. Audio Return Channel (ARC) enables your TV to send audio back to your sound system without a separate audio cable, and HDMI-CEC lets you control multiple HDMI devices with a single remote.
Universal Compatibility
This cable works with all HDMI-enabled devices, including TVs, projectors, monitors, laptops, PCs, AV receivers, streaming boxes, Blu-ray players, and game consoles like PlayStation 4/5/5 Pro, Xbox® One/Series S/Series X, and more.
Experience ultra-smooth visuals, immersive audio, and advanced connectivity with the Manhattan 4K@60Hz High Speed HDMI Cable with Ethernet. Designed for entertainment, productivity, and gaming, this HDMI cable delivers 4K resolution at 60 Hz, 1440p at 144 Hz, and 1080p at 240 Hz - great for UHD content and streaming.
Stunning Picture and Premium Audio Support
Enjoy lifelike images with High Dynamic Range (HDR) for deeper contrast and richer colors. This cable also supports Dolby Vision™, Dolby Atmos®, 3D video, and Deep Color, ensuring a premium cinematic experience at home. The 4:4:4 chroma subsampling maintains full color integrity for demanding visual applications.
Reliable Build with Enhanced Protection
Gold-plated contacts provide corrosion-resistant performance, while the double shielding (foil and braid) minimizes electromagnetic interference (EMI) and ensures stable signal transmission. With a bandwidth of up to 18 Gbps, the cable easily handles high-speed data for modern devices and formats.
Smarter Connectivity Built In
Integrated support for HDMI Ethernet Channel (HEC) allows you to share internet connectivity between HDMI-connected devices without an extra cable. Audio Return Channel (ARC) enables your TV to send audio back to your sound system without a separate audio cable, and HDMI-CEC lets you control multiple HDMI devices with a single remote.
Universal Compatibility
This cable works with all HDMI-enabled devices, including TVs, projectors, monitors, laptops, PCs, AV receivers, streaming boxes, Blu-ray players, and game consoles like PlayStation 4/5/5 Pro, Xbox® One/Series S/Series X, and more.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Dolby technologies | Dolby Atmos, Dolby Vision |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper-clad steel (CCS) |
| Magnetically shielded | Yes |
| AWG wire size | 30 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 3840 x 2160 |
| Supported video modes | 1080p, 1440p, 2160p |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| HDCP version | 2.3 |
| RGB support | 4:4:4 |
| Colour sampling | 4:4:4 |
| Number of shielding layers | 2 |
| Cable type | Round cable |
| Shield material | Aluminium |
| HDMI cable type | High Speed HDMI cable |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 96% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, UKCA |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 55 g |
| Cable diameter | 5.5 mm |
| Package weight | 60 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 60 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, UKCA |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink CH0100 HDMI cable 1 m HDMI Type A (Standa...
Shop NowManhattan HDMI 4K@60Hz Cable with Ethernet - Flat,...
Shop NowManhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 1.5m, Suitable for A...
Shop NowCables Direct 77HD419-01 HDMI cable 1 m HDMI Type ...
Shop NowManhattan HDMI 4K@30Hz Cable with Ethernet, 1m, Su...
Shop NowCables Direct 1m High Speed HDMI with Ethernet Cab...
Shop NowManhattan HDMI 4K@60Hz Cable with Ethernet, 1.5m, ...
Shop NowManhattan HDMI 4K@60Hz Cable with Ethernet, 2m, Su...
Shop NowManhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 1m, Suitable for ALL...
Shop Nowconnektgear 2m HDMI V2.0 4K UHD Extension Cable - ...
Shop NowCables Direct 3m HDMI, M - M HDMI cable HDMI Type ...
Shop NowCables Direct 77HD4-002 HDMI cable 2 m HDMI Type A...
Shop NowCables Direct 77HDMI-050 HDMI cable 5 m HDMI Type ...
Shop NowManhattan HDMI 4K@30Hz Cable with Ethernet, 1.8m, ...
Shop NowManhattan HDMI 4K@30Hz Cable with Ethernet, 2m, Su...
Shop Nowconnektgear 1m HDMI V2.0 4K UHD Connector Cable - ...
Shop NowDigitus HDMI High Speed with Ethernet Connection C...
Shop NowCables Direct 2m HDMI, M - M HDMI cable HDMI Type ...
Shop NowCables Direct 77HD4-312 HDMI cable 2 m HDMI Type A...
Shop NowCables Direct 1m HDMI, M - M HDMI cable HDMI Type ...
Shop NowManhattan HDMI 4K@30Hz Cable with Ethernet, 3m, Su...
Shop NowManhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 1.8m, Suitable for A...
Shop NowLindy 0.5m High Speed HDMI Cable, Black Line
Shop Nowconnektgear 2m HDMI V2.0 4K UHD Connector Cable - ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Manhattan HDMI 4K@60Hz Cable with Ethe...
£1.92
£1.60
|
Recommended
Cables Direct 1m HDMI, M - M HDMI cabl...
£1.57
£1.31
|
Bestseller
Cables Direct 1.5m HDMI, M - M HDMI ca...
£1.76
£1.47
|
Hot Product
Cables Direct 2m HDMI, M - M HDMI cabl...
£2.16
£1.80
|
Cables Direct 3m HDMI, M - M HDMI cabl...
£2.68
£2.23
|
Popular
Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 1.8m, Su...
£2.18
£1.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
356633
|
99HDHS-101
|
99HDHS-101H
|
99HDHS-102
|
99HDHS-103
|
306119
|
| Manufacturer |
Manhattan
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|