Cricut Explore 5 + Essential Bundle Electronic
£283.02
£235.85
Explore 5 + Essential Bundle, 502 x 190.5 x 119 mm, 4.5 kg
More Information
| SKU | 2012405-1 |
|---|---|
| Manufacturer | Cricut |
| Availability | Y |
Description
Make it one of a kind every time with Cricut Explore™ 5 – the sleek, simplified making experience you’ve been waiting for. The next generation of our 12-inch cutting machine precision-cuts at top-tier speeds and works with over 100 materials1 to help you create custom decals, personalised apparel, full-colour stickers, cards, and so much more. You can even make in multiples!
The Essential Bundle comes with must-have crafting tools as well as an assortment of popular materials. This bundle is perfect for those looking to make a wide variety of projects right out of the box — and save. It's enough supplies to make up to 65 projects.2
Redesigned to make crafting easier than ever
With a bold, new look and simplified experience, Cricut Explore 5 helps you effortlessly create personalised T-shirts, decals, cards, full-colour stickers and so much more.
Sized down. Levelled up.
Sleek, simplified and more compact than the previous model, this next-gen machine fits perfectly into any space while providing top-tier speeds and best-in-class performance.
It all starts in Design Space
Design Space is our free, easy-to-use app for your mobile or desktop device.⁴ It's where we help you turn your ideas into something one of a kind. With guided design flows, customisable templates, AI generation tools and a huge content library,it makes personalisation feel effortless.
The Essential Bundle comes with must-have crafting tools as well as an assortment of popular materials. This bundle is perfect for those looking to make a wide variety of projects right out of the box — and save. It's enough supplies to make up to 65 projects.2
Redesigned to make crafting easier than ever
With a bold, new look and simplified experience, Cricut Explore 5 helps you effortlessly create personalised T-shirts, decals, cards, full-colour stickers and so much more.
Sized down. Levelled up.
Sleek, simplified and more compact than the previous model, this next-gen machine fits perfectly into any space while providing top-tier speeds and best-in-class performance.
It all starts in Design Space
Design Space is our free, easy-to-use app for your mobile or desktop device.⁴ It's where we help you turn your ideas into something one of a kind. With guided design flows, customisable templates, AI generation tools and a huge content library,it makes personalisation feel effortless.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | Electronic |
| Suitable for materials | Cardstock, Fabric, Iron-on, Paper, Vinyl |
| Cutting width (max) | 30.5 cm |
| Cutting length (max) | 3.6 m |
| Replaceable blade | Yes |
| Wireless connection | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 502 mm |
| Depth | 190.5 mm |
| Height | 119 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cutting mat | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Harmonized System (HS) code | 8443999000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |