Cricut Joy 2 + Essential-Bundle Electronic
£148.64
£123.87
Joy 2 + Essential-Bundle, 231 x 137 x 71 mm, 1.2 kg
More Information
| SKU | 2012185 |
|---|---|
| EAN | 0093573060663 |
| Manufacturer | Cricut |
| Availability | Y |
Description
Add a pop of personality with Cricut Joy™ 2! At 4.5 inches, it's the next generation of our ultra-compact cutting machine — perfect for quick, everyday projects like custom cards, simple decals & labels.
Available in a range of bold new colours, the machine now works with your home inkjet printer to create full-colour stickers.
The Essential Bundle comes with must-have crafting tools as well as an assortment of popular materials. This bundle is perfect for those looking to make a wide variety of projects right out of the box — and save. It's enough supplies to make up to 35 projects.1 From organising your home to making last-minute gifts, Cricut Joy 2 is the ideal machine for crafting in any space.
Personalisation just got easier. Cuter, too.
From organising your home to making last-minute gifts and so much more, add a pop of personality with Cricut Joy 2.
Works with 3 tools
With 3 compatible tools, Cricut Joy 2 cuts 75+ materials, writes, draws, scores & foils! Selected tools sold separately.
It all starts in Design Space
Design Space is our free, easy-to-use app for your mobile or desktop device.⁴ It's where we help you turn your ideas into something one of a kind. With guided design flows, customisable templates, AI generation tools and a huge content library,it makes personalisation feel effortless.
Available in a range of bold new colours, the machine now works with your home inkjet printer to create full-colour stickers.
The Essential Bundle comes with must-have crafting tools as well as an assortment of popular materials. This bundle is perfect for those looking to make a wide variety of projects right out of the box — and save. It's enough supplies to make up to 35 projects.1 From organising your home to making last-minute gifts, Cricut Joy 2 is the ideal machine for crafting in any space.
Personalisation just got easier. Cuter, too.
From organising your home to making last-minute gifts and so much more, add a pop of personality with Cricut Joy 2.
Works with 3 tools
With 3 compatible tools, Cricut Joy 2 cuts 75+ materials, writes, draws, scores & foils! Selected tools sold separately.
It all starts in Design Space
Design Space is our free, easy-to-use app for your mobile or desktop device.⁴ It's where we help you turn your ideas into something one of a kind. With guided design flows, customisable templates, AI generation tools and a huge content library,it makes personalisation feel effortless.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | Electronic |
| Suitable for materials | Cardstock, Fabric, Iron-on, Paper, Vinyl |
| Cutting width (max) | 11.4 cm |
| Cutting length (max) | 121.9 cm |
| Product colour | Blue |
| Replaceable blade | Yes |
| Wireless connection | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 231 mm |
| Depth | 137 mm |
| Height | 71 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cutting mat | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Harmonized System (HS) code | 8443999000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cricut Joy Xtra Electronic
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Cricut Joy 2 + Essential-Bundle Electr...
£148.64
£123.87
|
Cricut Joy Xtra Electronic
£152.18
£126.82
|
|---|---|---|
| SKU |
2012185
|
2012517
|
| Manufacturer |
Cricut
|
Cricut
|
| Product type |
Electronic
|
Electronic
|
| Built-in display |
N/A
|
N
|