HP USB Optical Scroll Mouse
£34.98
£29.15
HP USB Optical Scroll Mouse
More Information
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | QY777AA |
| EAN | 0886112472863 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Description
Utilizing the latest optical sensing technology, the HP USB Optical Scroll Mouse records precise motion over a variety of surfaces without a mouse pad.
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Purpose | Office |
| Recommended usage | PC |
| Scroll | Yes |
| Movement resolution | 800 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Input device | |
| Purpose | Office |
| Recommended usage | PC |
| Scroll | Yes |
| Movement resolution | 800 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| LED indicators | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| HP segment | Business |
| Technical details | |
| Weight | 100 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Power source | Cable |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| USB required | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Width | 63 mm |
| Depth | 115 mm |
| Height | 37 mm |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| User guide | Yes |
| Other features | |
| Weight | 100 g |
| USB required | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 63 x 115 x 37 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ASUS ROG Strix IMPACT III mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowMicrosoft Surface mouse Bluetooth BlueTrack
Shop NowLogitech LGT-M235R
Shop NowHP Z3700 White Wireless Mouse
Shop NowLenovo 4X30H56887 mouse Ambidextrous RF Wireless L...
Shop NowLogitech G G305 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowASUS ROG Gladius II Core mouse Gaming Right-hand U...
Shop NowHP Wireless Mouse Z3700
Shop NowLenovo ThinkBook mouse Office Ambidextrous Bluetoo...
Shop NowLogitech G G203 LIGHTSYNC Gaming Mouse
Shop NowHP 280 Silent Wireless Mouse
Shop NowTargus AMW584GL mouse Right-hand RF Wireless Blue ...
Shop NowRazer DeathAdder Essential mouse Gaming Right-hand...
Shop NowRazer DeathAdder Essential mouse Gaming Right-hand...
Shop NowRazer Basilisk V3 mouse Gaming Right-hand USB Type...
Shop NowHP 220 Silent Wireless Mouse
Shop NowLogitech Signature M650 L Wireless Mouse
Shop NowLogitech Signature M650 Wireless Mouse
Shop NowLogitech Signature M650 Wireless Mouse
Shop NowLogitech Signature M650 L Wireless Mouse
Shop NowASUS TUF Gaming M4 Wireless mouse Right-hand RF Wi...
Shop NowKeychron M1 Ultra-Light mouse Universal Ambidextro...
Shop NowTrust Fyda Wired mouse
Shop NowUrban Factory ERGO NEXT VERTICAL WIRED USB-A & USB...
Shop NowKensington Pro Fit Ergo TB550 Trackball
Shop NowHP 420 Programmable Bluetooth Mouse
Shop NowTrust Bayo II mouse Medical Right-hand RF Wireless...
Shop NowTrust Bayo+ mouse Office Right-hand RF Wireless + ...
Shop NowHP 480 Comfort Bluetooth Mouse
Shop NowAdesso iMouse E10 mouse Office Right-hand RF Wirel...
Shop NowALOGIC Apex Bluetooth USB-C Rechargeable 7 Keys Pr...
Shop NowHP 515 Ultra-Fast Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowHYPER HS2100GL mouse Universal Right-hand Bluetoot...
Shop NowHP 510 Ultra-Fast Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowLenovo 4Y51R29290 mouse Universal Ambidextrous Blu...
Shop NowLenovo 0B47163 mouse Ambidextrous RF Wireless Opti...
Shop NowDucky Feather mouse Gaming Ambidextrous USB Type-A...
Shop NowHP 705 Rechargeable Wireless EMEA mouse
Shop NowHP 400 Quiet Wireless Mouse
Shop NowAcer Easy Fit - Retail pack mouse Right-hand R...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Ergonomic ...
Shop NowLogitech G G502 HERO High Performance Gaming Mouse
Shop NowAcer Smart Fit Vertical - Retail pack mouse Right-...
Shop NowHama 00182699 mouse Office Right-hand RF Wireless ...
Shop NowMicrosoft 1850 mouse Ambidextrous RF Wireless Opti...
Shop NowHP Z3700 Black Wireless Mouse
Shop NowHP Z3700 Blue Wireless Mouse
Shop NowLogitech G G502 HERO High Performance Gaming Mouse
Shop NowCHERRY MW 2310 2.0 Wireless Mouse, Black, USB
Shop NowHP Wireless Mouse 220 (Snow White)
Shop NowDELL Pro Wired Mouse - MS3220 - Grey
Shop NowCHERRY MW 4500 LEFT Wireless 45 Degree Mouse, Blac...
Shop NowHP 150 Wired Mouse
Shop NowLenovo ThinkPad USB-C Wireless Compact mouse Offic...
Shop NowLogitech Signature M650 L Wireless Mouse
Shop NowLogitech Signature M650 Wireless Mouse
Shop NowASUS TUF Gaming M4 Air mouse Ambidextrous USB Type...
Shop NowLogitech Signature M650 L for Business
Shop NowHP 435 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowDELL WM126 mouse Office Ambidextrous RF Wireless O...
Shop NowKensington Pro Fit Ergo TB450 Trackball
Shop NowTrust TM-270 mouse Office Right-hand RF Wireless O...
Shop NowDELL MS700 mouse Travel Ambidextrous Bluetooth Opt...
Shop NowKensington Pro Fit Ergo MY630 EQ Rechargeable Mous...
Shop NowLogitech ERGO M575S
Shop NowAlienware AW320M mouse Gaming Ambidextrous USB Typ...
Shop NowHP Bluetooth® Mouse Z5000
Shop NowJLab JBuds mouse Office Right-hand Bluetooth + USB...
Shop NowLogitech M500 mouse Right-hand USB Type-A Laser 10...
Shop NowLogitech Marathon M705 mouse Right-hand RF Wireles...
Shop NowTrust Verto mouse Office Right-hand USB Type-A Opt...
Shop NowKensington Pro Fit Ergo Wireless Mouse—Black
Shop NowLogitech Marathon Mouse M705
Shop NowHP 635 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowCHERRY MW 8C ERGO mouse Right-hand RF Wireless + B...
Shop NowHP 220 Silent Wireless Mouse
Shop NowSandberg Wireless Vertical Mouse Pro
Shop NowHP 150 Wired Mouse
Shop NowHP 410 Slim Silver Bluetooth Mouse
Shop NowHP 430 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowLogitech M325s mouse Travel Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowDELL Bluetooth® Travel Mouse - MS700 - Black
Shop NowHP 240 Black Bluetooth Mouse
Shop NowR-Go Tools Vertical mouse R-Go HE Basic, ergonomic...
Shop NowTrust Bayo II mouse Right-hand USB Type-A 2400 DPI
Shop NowTrust Ozaa+ mouse Office Right-hand RF Wireless + ...
Shop NowTrust GXT 927 Redex+ mouse Gaming Right-hand RF Wi...
Shop NowTrust GXT 926 Redex II mouse Gaming Right-hand RF ...
Shop NowKensington MY430 EQ Rechargeable Mouse
Shop NowCHERRY STREAM MOUSE COMFORT
Shop NowCorsair M55 mouse Gaming Right-hand USB Type-A Opt...
Shop NowLogitech G G203 LIGHTSYNC Gaming Mouse
Shop NowTrust 25733 mouse Travel Ambidextrous RF Wireless ...
Shop NowTrust 25673 mouse Universal Ambidextrous Bluetooth...
Shop NowLogitech M500 mouse USB Type-A Laser 1000 DPI
Shop NowLogitech LGT-M500
Shop NowLogitech Wireless Mouse M280
Shop NowHP USB Optical 2.9M Mouse
Shop NowCHERRY MW 4500 Wireless 45 Degree Mouse, Black, US...
Shop NowKensington Pro Fit Ergo Vertical Wireless Mouse
Shop NowLogitech M500s
Shop NowCHERRY MW 9100 mouse Office Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowHP 280 Silent Wireless Mouse
Shop NowLogitech M325s mouse Travel Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowTrust GXT 922 YBAR mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowRazer COBRA mouse Gaming Right-hand USB Type-A Opt...
Shop NowHP Z3700 Blue Wireless Mouse
Shop NowLogitech M330 SILENT PLUS
Shop NowLogitech M330 SILENT PLUS
Shop NowHP Wireless Premium Mouse
Shop NowHP Wireless Premium Mouse
Shop NowHP Wireless Mouse Z3700 - White/Pink
Shop NowCHERRY GENTIX 4K Corded Mouse, Black, USB
Shop NowDELL Pro Premium Compact Mouse - MS7421W - Platinu...
Shop NowHP 430 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowHP 435 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowHP 240 Black Bluetooth Mouse
Shop NowLenovo 4Y51J62544 mouse Office Right-hand Bluetoot...
Shop NowASUS TUF Gaming M3 Gen II mouse Right-hand USB Typ...
Shop NowKensington Pro Fit Wireless Full-Size Mouse
Shop NowCHERRY MW 3000 Wireless Mouse, Black, USB
Shop NowTrust Verto mouse Office Right-hand RF Wireless Op...
Shop NowLogitech Marathon Mouse M705
Shop NowLogitech M720 Triathlon Mouse
Shop NowLogitech Corded M500 mouse Right-hand USB Type-A L...
Shop NowLogitech Signature M650 for Business
Shop NowKensington Orbit Optical Trackball
Shop NowLogitech Marathon M705 mouse Office Right-hand RF ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
HP USB Optical Scroll Mouse
£34.98
£29.15
|
Hot Product
Kensington Orbit Optical Trackball
£40.09
£33.41
|
Recommended
Logitech M500 mouse USB Type-A Laser 1...
£38.94
£32.45
|
Logitech M500 mouse Right-hand USB Typ...
£40.26
£33.55
|
Popular
Logitech Marathon M705 mouse Office Ri...
£40.26
£33.55
|
Bestseller
Logitech Marathon Mouse M705
£41.58
£34.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
QY777AA
|
64327EU
|
910-001202
|
910-001203
|
910-001950
|
910-001949
|
| Manufacturer |
HP
|
Kensington
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Buttons quantity |
3
|
2
|
6
|
5
|
8
|
7
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|
Optical
|
| Purpose |
office
|
office
|
N/A
|
office
|
office
|
office
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
| Scroll type |
Wheel
|
N/A
|
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|