Duracell CR2 Single-use battery Lithium
£25.74
£21.45
CR2, 3 V
More Information
| Battery technology | Lithium |
|---|---|
| Battery size | CR2 |
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 020306 |
| EAN | 5000394020306 |
| Manufacturer | Duracell |
| Availability | Y |
Description
Duracell offers a wide range of specialties batteries to be used in electronics that require reliable power from button or coin batteries. Duracell high power lithium batteries are designed for use in digital cameras and camera flashs, portable lights, medical devices (portable O2 analyzer), electronics (laser pointer, microphones, night vision devices) and security devices (electronic lock).
Specifications
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | CR2 |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 54 °C |
| Weight & dimensions | |
| Height | 27 mm |
| Diameter | 1.56 cm |
| Weight | 11 g |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 85 mm |
| Package height | 20 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 85 mm |
| Package height | 20 mm |
| Features | |
| Battery form factor | Cylindrical |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium |
| Other features | |
| Battery form factor | Cylindrical |
| Package dimensions (WxDxH) | 119 x 84 x 16 mm |
| Package weight | 18 kg |
| Type | CR-2 |
| Battery type | Single-use battery |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
CoreParts MBR9V/6LR61 household battery
Shop NowDuracell 141025 household battery Single-use batte...
Shop NowDuracell Ultra M3 6v Lithium Single-use battery
Shop NowDuracell Plus Power C, 6 Pack Single-use battery A...
Shop NowDuracell HR6-B household battery Rechargeable batt...
Shop NowDuracell StayCharged AAA 4 Pack Rechargeable batte...
Shop NowDuracell HR3-B household battery Rechargeable batt...
Shop NowDuracell MN2400B16 household battery Single-use ba...
Shop NowMaplin L4047X18X4 household battery Single-use bat...
Shop NowDuracell AA 2400mAh 4 Pack Rechargeable battery Ni...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Duracell HR3-B household battery Recha...
£23.51
£19.59
|
Hot Product
Duracell HR6-B household battery Recha...
£21.92
£18.27
|
Duracell StayCharged AAA 4 Pack Rechar...
£24.41
£20.34
|
Duracell Ultra M3 6v Lithium Single-us...
£20.90
£17.42
|
Popular
Ansmann 3V Lithium CR2477 Single-use b...
£23.10
£19.25
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HR3-B
|
HR6-B
|
HR03-A
|
DL223A
|
1516-0010
|
| Manufacturer |
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Ansmann
|
| Battery technology |
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Lithium
|
Lithium
|
| Battery type |
Rechargeable battery
|
Rechargeable battery
|
Rechargeable battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|