eSTUFF ES501153-25BULK mobile phone screen/back protector Apple 25 pc(s)
£163.81
£136.51
iPhone 12/12 Pro Full Cover Screen Protector. 25 pcs Titan Shield®
- Easy to install. Easy to remove
- Case friendly
- Shock resistant
- Scratch resitant
- 25 pcs BULK pack for installers
More Information
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Quantity per pack | 25 pc(s) |
| Protector type | Clear screen protector |
| SKU | ES501153-25BULK |
| EAN | 5704174090564 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
Description
TITAN SHIELD® is eSTUFF's sub brand for screen protectors
BULK packaging - ECO friendly solution:
Our BULK packages are the environmentally friendly choice for companies installing large quantities of screen protectors. Opting for BULK packaged screen protectors significantly reduces unnecessary packaging and cuts down cargo space by an impressive 80% compared to traditional packaging.
Glass quality:
Our case-friendly 9H tempered glass provides superior protection against scratches, chips, and cracks. The Titan Shield® features an anti-shatter film that keeps small glass pieces contained if it breaks. With real glass properties, it ensures no change in color or touch sensitivity when applied.
Protection features:
The Titan Shield® is engineered to break under excessive force, absorbing most of the impact and will in most cases protect your device’s display from damage.
Included in the package:
25 pcs clear glass screen protectors
25 pcs cleaning kits
BULK packaging - ECO friendly solution:
Our BULK packages are the environmentally friendly choice for companies installing large quantities of screen protectors. Opting for BULK packaged screen protectors significantly reduces unnecessary packaging and cuts down cargo space by an impressive 80% compared to traditional packaging.
Glass quality:
Our case-friendly 9H tempered glass provides superior protection against scratches, chips, and cracks. The Titan Shield® features an anti-shatter film that keeps small glass pieces contained if it breaks. With real glass properties, it ensures no change in color or touch sensitivity when applied.
Protection features:
The Titan Shield® is engineered to break under excessive force, absorbing most of the impact and will in most cases protect your device’s display from damage.
Included in the package:
25 pcs clear glass screen protectors
25 pcs cleaning kits
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 12/12 Pro |
| Material | Tempered glass |
| Package type | Hanging box |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Features | |
| Hardness | 9H |
| Bubble-free application | Yes |
| Frame type | Full frame |
| Protection features | Scratch resistant |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 12/12 Pro |
| Material | Tempered glass |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Installation type | Full adhesive |
| Performance | |
| Bubble-free application | Yes |
| Frame type | Full frame |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Material | Tempered glass |
| Oleophobic coating | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 74 g |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 192 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package weight | 84 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 25 pc(s) |
| Package type | Hanging box |
| Cleaning kit | Yes |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Weight | 74 g |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 192 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package weight | 84 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |