G.Skill 16GB DDR3-1600MHz memory module 2 x 8 GB
£88.00
£73.33
16GB DDR3-1600MHz CL 11-11-11-28 2N
More Information
| Internal memory type | DDR3 |
|---|---|
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| ECC | No |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| SKU | F3-1600C11D-16GNT |
| EAN | 4711148599566 |
| Manufacturer | G.Skill |
| Availability | Y |
Description
XMP Ready for 1st, 2nd and 3rd Generation Intel Core Processors.
Compatible with AMD platform.
Compatible with AMD platform.
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.5 V |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 8 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 5 |
| Memory voltage | 1.5 V |
| SPD profile | Yes |
| Memory channels | Dual-channel |
| Command rate | 2T |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 8 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 5 |
| Memory voltage | 1.5 V |
| SPD profile | Yes |
| Memory channels | Dual-channel |
| Command rate | 2T |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 133.3 mm |
| Height | 30 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |