HP Poly BT700 USB-A Bluetooth Adapter
£100.98
£84.15
Poly BT700 USB-A Bluetooth Adapter
- Greater wireless range and faster connection to take calls anywhere.
- Remembers up to 2 devices, connects to one at a time.
More Information
| Product type | USB adapter |
|---|---|
| SKU | 786C4AA |
| EAN | 0197029650030 |
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | Y |
Reasons To Buy
Wireless Connectivity
Greater wireless range and faster connection to take calls anywhere.
Up to 2 Devices
Remembers up to 2 devices, connects to one at a time.
Description
High-Fidelity Bluetooth USB Adapter
Refreshed look and compact form factor will allow you to leave it in your laptop or PC to save space.
Refreshed look and compact form factor will allow you to leave it in your laptop or PC to save space.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | USB adapter |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HSP |
| Bluetooth | Yes |
| Brand compatibility | POLY |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Compatible with PCs via USB Type-A port |
| Technical details | |
| Product type | USB adapter |
| Brand compatibility | POLY |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Compatible with PCs via USB Type-A port |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_11069394_en-US-1.pdf |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Bluetooth version | 5.1 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HSP |
| Bluetooth | Yes |
| USB port type | USB Type-A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 212.5 mm |
| Depth | 154 mm |
| Height | 54 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP Poly Voyager Office Base
Shop NowJabra Link 390c UC, USB-C Bluetooth Adapter
Shop NowHP Poly BT700 USB-C Bluetooth Adapter
Shop NowHP Poly M22 Adapter
Shop NowEPOS HSL 10 II
Shop NowJabra Evolve2 75 Deskstand USB-C - Black
Shop NowHP Poly MDA220 USB-A
Shop NowJabra Link 390a MS, USB-A Bluetooth Adapter
Shop NowJabra Link 260 MS
Shop NowJabra Evolve2 75 Deskstand USB-A - Black
Shop NowJabra LINK 265
Shop NowJabra Engage Ear Cushions – 10 pieces for Mono h...
Shop NowJabra LINK 260
Shop NowJabra Evolve2 85 Deskstand USB-C - Black
Shop NowJabra Evolve2 40/65 Ear Cushions - Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
HP Poly BT700 USB-A Bluetooth Adapter
£100.98
£84.15
|
Bestseller
Jabra LINK 265
£120.19
£100.16
|
Hot Product
Jabra LINK 260
£98.78
£82.32
|
Jabra Link 260 MS
£110.88
£92.40
|
Recommended
Jabra Engage Ear Cushions – 10 pieces...
£105.94
£88.28
|
Popular
Jabra LInk 370 - MS Teams
£82.18
£68.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
786C4AA
|
265-09
|
260-09
|
260-19
|
14101-61
|
14208-23
|
| Manufacturer |
HP Poly
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
| Product type |
USB adapter
|
Cable
|
USB adapter
|
USB adapter
|
Ear pad
|
USB receiver
|