HP Scanjet Pro 2600 f1 Flatbed & ADF scanner 600 x 600 DPI A4 White
£289.74
£241.45
Enhance productivity with fast, two-sided scanning, a 60-page ADF, and one-button shortcuts.
More Information
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
|---|---|
| Maximum scan size | 89 x 148 mm |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Built-in display | Yes |
| SKU | 20G05A#B19 |
| EAN | 0195697673863 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Family | Scanjet |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Boost productivity for professional scanning tasks with the compact, reliable HP ScanJet Pro, designed for scanning up to 1,500 pages daily. Automate workflows with one-click shortcuts and fast, two-sided scanning from the auto document feeder.
Specifications
| Scanning | |
|---|---|
| Maximum scan size | 89 x 148 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Enhanced scan resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 25 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 50 ppm |
| Sensor type | CIS |
| Scan file formats | BMP, CSV, DOC, DOCX, JPEG, PDF, PNG, RTF, TIFF, XLS |
| Daily duty cycle (max) | 1500 pages |
| Design | |
| Built-in display | Yes |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Product colour | White |
| Performance | |
| Button functions | Cancel, Color scan, Off, On |
| Sensor type | CIS |
| Scan file formats | BMP, CSV, DOC, DOCX, JPEG, PDF, PNG, RTF, TIFF, XLS |
| Daily duty cycle (max) | 1500 pages |
| Scan drivers | TWAIN |
| Built-in OCR | Yes |
| Maximum image resolution | 1200 x 1200 pixels |
| Input capacity | |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 60 sheets |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A5, A6 |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB version | 2.0 |
| Software | |
| Scan drivers | TWAIN |
| Power | |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption (typical) | 12.9 W |
| Power consumption (standby) | 5 W |
| Power consumption (off) | 0.06 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply type | AC |
| Sleep mode | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 491.5 mm |
| Depth | 325.4 mm |
| Height | 133.3 mm |
| Weight | 5.4 kg |
| Package depth | 245 mm |
| Package weight | 7.3 kg |
| Package width | 600 mm |
| Package height | 499 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 245 mm |
| Package weight | 7.3 kg |
| Package width | 600 mm |
| Package height | 499 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, USB |
| Media formats | |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A5, A6 |
| Features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Technical details | |
| Button functions | Cancel, Color scan, Off, On |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Product colour | White |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Canon imageFORMULA R30 Driverless Desktop Document...
Shop NowRicoh ScanSnap iX2400 ADF scanner 600 x 600 DPI A4...
Shop NowBrother ADS-4300N ADF scanner 600 x 600 DPI A4 Bla...
Shop NowKodak E1030 ADF scanner 600 x 600 DPI A4 Black, Wh...
Shop NowCanon imageFORMULA DR-C225 II Compact Duplex Docum...
Shop NowRicoh ScanSnap iX100 CDF + Sheet-fed scanner 600 x...
Shop NowRicoh ScanSnap IX2500 ADF scanner 600 x 600 DPI A4...
Shop NowCanon imageFORMULA DR-C240 Duplex Desktop Document...
Shop NowRicoh fi-8040 ADF + Manual feed scanner 600 x 600 ...
Shop NowRicoh SP-1125N ADF scanner 600 x 600 DPI A4 Grey
Shop NowRicoh SP-1120N ADF scanner 600 x 600 DPI A4 Grey
Shop NowRicoh SP-1425 Flatbed & ADF scanner 600 x 600 DPI ...
Shop NowRicoh fi-800R ADF + Manual feed scanner 600 x 600 ...
Shop NowHP Scanjet Pro 3000 s4 Sheet-fed scanner 600 x 600...
Shop NowHP Scanjet Pro 2000 s2 Sheet-feed Scanner Sheet-fe...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Canon imageFORMULA DR-C240 Duplex Desk...
£312.98
£260.82
|
Bestseller
Canon imageFORMULA DR-C225 II Compact...
£274.06
£228.38
|
Hot Product
HP Scanjet Pro 2000 s2 Sheet-feed Scan...
£295.02
£245.85
|
New
HP Scanjet Pro 3000 s4 Sheet-fed scann...
£355.74
£296.45
|
Recommended
Brother ADS-4300N ADF scanner 600 x 60...
£344.30
£286.92
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
0651C003
|
3258C003
|
6FW06A#B19
|
6FW07A#B19
|
ADS4300NZU1
|
| Manufacturer |
Canon
|
Canon
|
HP
|
HP
|
Brother
|
| Scanner type |
N/A
|
ADF + Manual feed scanner
|
Sheet-fed scanner
|
Sheet-fed scanner
|
ADF scanner
|
| Built-in display |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Maximum ISO A-series paper size |
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|