HP SU916A/MLT-D203U Toner cartridge black ultra High-Capacity, 15K pages ISO/IEC 19752 for Samsung M 4020
£72.60
£60.50
MLT-D203U Ultra High-Yield Black Original Toner Cartridge
- Original HP Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~15,000 pages)
- Print high-quality documents with Original HP Toner Cartridges that were designed for your Samsung printer for worry-free performance. Keep business productivity high and print more with optional high-yield cartridges.[1]
- Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need—page after page—at the speeds your Samsung printer was built for.
- Depend on Original HP Toner Cartridges designed specifically for your Samsung
- printer.
- Toner cartridge
More Information
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Capacity | 15000.00 |
| Colour | black |
| SKU | SU916A |
| EAN | 0191628482801 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
Reasons To Buy
Print with confidence
Exceptional printing performance to keep your business running smoothly.
Your business productivity matters
Trust Original HP Toner for consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Customer-ready print quality
Original HP Toner delivers top-quality prints to represent your business ideas.
Description
Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need—page after page—at the speeds your Samsung printer was built for.
Print high-quality documents with Original HP Toner Cartridges that were designed for your Samsung printer for worry-free performance. Keep business productivity high and print more with optional high-yield cartridges.[1]
Print high-quality documents with Original HP Toner Cartridges that were designed for your Samsung printer for worry-free performance. Keep business productivity high and print more with optional high-yield cartridges.[1]
Compatible Printers: Samsung ProXpress M 4020 ND, Samsung ProXpress M 4020 D, Samsung ProXpress M 4070 FX, Samsung ProXpress M 4020 NX, Samsung ProXpress M 4020 Series, Samsung ProXpress M 4070 FR
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 15000 pages |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| Colour | No |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 259 mm |
| Package weight | 2.16 kg |
| Package width | 355 mm |
| Package height | 173 mm |
| Print quality | |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 259 mm |
| Package weight | 2.16 kg |
| Package width | 355 mm |
| Package height | 173 mm |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Colour | No |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5.4 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5.4 |
| Other features | |
| Colour | No |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |