The store will not work correctly when cookies are disabled.
Kingston Technology KCP426NS6/8 memory module 8 GB DDR4 2666 MT/s
8 GB, DDR4, 2666MT/s, Non-ECC, CL19, X16, 1.2V, Unbuffered, DIMM, 288-pin, 1R, 16Gbit
More Information
More Information
| Internal memory type |
DDR4 |
| ECC |
No |
| Memory form factor |
288-pin DIMM |
| Component for |
PC/server |
| SKU |
KCP426NS6/8 |
| EAN |
0740617311327 |
| Manufacturer |
Kingston Technology |
| Availability |
Y |
Specifications
| Power |
|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory |
|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 19 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| SPD profile | Yes |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features |
|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 19 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| SPD profile | Yes |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Memory data transfer rate | 2666 MT/s |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 100 °C |
| Technical details |
|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 133.3 mm |
| Height | 31.2 mm |
| Logistics data |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode |
Charge |
| IV3-40 |
£20 |
| IV52-54 |
£20 |
| IV63 |
£20 |
| KW1-14 |
£20 |
| PA10-40 |
£20 |
| PH19-40 |
£20 |
| PH50 |
£20 |
| HS |
£50 |
| IV41-51 |
£50 |
| IV55-56 |
£50 |
| KA27-28 |
£50 |
| KW15-17 |
£50 |
| PA41-49 |
£50 |
| PA60-62 |
£50 |
| PA76-78 |
£50 |
| PH41-44 |
£50 |
| ZE |
£50 |
| IM |
£50 |
| JE |
£50 |
| GY |
£50 |
| TR21-25 |
£50 |
| BT |
£20 |