LG UHD AI 75UA74006LB TV 190.5 cm (75") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Blue
£664.74
£553.95
75", 20W, 60 Hz, 4K UHD LED, 1678 x 1027 x 361 mm, 31.8 kg
- Breathtaking colour and detail with 4K HDR10 Pro
- 4K picture quality, upscaled visual and surround sound from the alpha 7 4K AI Processor Gen8
- Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services
- Enjoy 4K Super Upscaling enhanced resolution, brightness, and clarity
- High resolution on a massive Ultra Big TV screen
More Information
Description
Meet the powerful and smart alpha 7 AI Processor Gen8
With significant improvements to performance, faster processing from alpha 7 AI Processor Gen8 now delivers 4K picture quality with much better sharpness and depth than before.
4K Super Upscaling brings every frame to life
LG's powerful processor boosts the resolution to the original quality. Enjoy 4K Super Upscaling enhanced resolution, brightness, and clarity.
HDR10 Pro
Vibrant colours and brightness takes the screen resolution to new heights. Jump into elevated image quality with sharper contrast.
The next generation of LG AI TV
Upgrade your TV OS up to 5 years for free with award-winning webOS Re:New Program *
Get the benefits from the latest features and software with annual upgrades. A CES Innovation Awardee for the cybersecurity category, feel safe knowing webOS keeps your privacy and data, secure.
AI Sound Pro fine-tunes your sound for impact
WOW Interface lets you control sound easier from your TV
Ultra Big TV
See all your favourite films, sports, and games on LG Ultra Big TV. Dive into high resolution on a super-scale screen.
Slim Design
Add a modern touch with a sleek design that blends into your space gracefully.
Powerful Gameplay
Experience peak gaming with VRR. Get your game on without lag hindering your performance.
FILMMAKER MODE
Experience cinema as the director intended with FILMMAKER MODE, which ensures visuals are as close as possible to their original form.
With significant improvements to performance, faster processing from alpha 7 AI Processor Gen8 now delivers 4K picture quality with much better sharpness and depth than before.
4K Super Upscaling brings every frame to life
LG's powerful processor boosts the resolution to the original quality. Enjoy 4K Super Upscaling enhanced resolution, brightness, and clarity.
HDR10 Pro
Vibrant colours and brightness takes the screen resolution to new heights. Jump into elevated image quality with sharper contrast.
The next generation of LG AI TV
Upgrade your TV OS up to 5 years for free with award-winning webOS Re:New Program *
Get the benefits from the latest features and software with annual upgrades. A CES Innovation Awardee for the cybersecurity category, feel safe knowing webOS keeps your privacy and data, secure.
AI Sound Pro fine-tunes your sound for impact
WOW Interface lets you control sound easier from your TV
Ultra Big TV
See all your favourite films, sports, and games on LG Ultra Big TV. Dive into high resolution on a super-scale screen.
Slim Design
Add a modern touch with a sleek design that blends into your space gracefully.
Powerful Gameplay
Experience peak gaming with VRR. Get your game on without lag hindering your performance.
FILMMAKER MODE
Experience cinema as the director intended with FILMMAKER MODE, which ensures visuals are as close as possible to their original form.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display technology | LED |
| LED backlight | Yes |
| Screen shape | Flat |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Display diagonal (metric) | 189 cm |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display diagonal | 190.5 cm (75") |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| TV tuner | |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Smart TV | |
| Operating system installed | WebOS |
| Operating system version | 25 |
| Video apps | Amazon Prime Video, Apple TV, DAZN, Disney+, NOW TV, Netflix, RaiPlay, Rakuten TV, YouTube |
| Smart TV | Yes |
| Smart modes | Filmmaker |
| Internet TV | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Audio | |
| Audio decoders | Dolby Digital |
| Number of speakers | 2 |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in subwoofer | No |
| Sound modes | AI Sound Pro |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Network | |
| Web browser | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Bluetooth profiles | APTX |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Design | |
| Colour name | Ashed Blue |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Product colour | Blue |
| Frameless design | Yes |
| Introduction year | 2025 |
| Performance | |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Video formats supported | AV1, HEVC/H.265, VP9 |
| Audio formats supported | AAC, AC3, AC4, EAC3, HE-AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X |
| Game mode | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dynamic Tone Mapping, Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Optimizer, Variable Refresh Rate (VRR) |
| Video upscaling | Yes |
| Multi View | Yes |
| AI Upscale | Yes |
| Picture processor | α7 Gen8 AI Processor 4K |
| Video apps | Amazon Prime Video, Apple TV, DAZN, Disney+, NOW TV, Netflix, RaiPlay, Rakuten TV, YouTube |
| Smart TV | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Common interface Plus (CI+) version | 2.0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| File formats | |
| Video formats supported | AV1, HEVC/H.265, VP9 |
| Audio formats supported | AAC, AC3, AC4, EAC3, HE-AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X |
| Management features | |
|---|---|
| Voice guide | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Smart modes | Filmmaker |
| Control type | Remote |
| Basic hotel mode | Yes |
| Works with Samsung Bixby | No |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Apple Siri | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 127 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 190 kWh |
| Technical details | |
| Stand depth | 36.1 cm |
| LED backlight | Yes |
| Weight (with stand) | 31.8 kg |
| Weight (without stand) | 31.4 kg |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Bluetooth profiles | APTX |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Remote control type | Standard |
| Smart TV | Yes |
| Game mode | Yes |
| Product colour | Blue |
| Stand width | 134.4 cm |
| Sound modes | AI Sound Pro |
| Brand-specific features | |
| LG technologies (AV/TV) | AI Sound Pro, LG Sound Sync, WOW Orchestra |
| Weight & dimensions | |
| Stand depth | 36.1 cm |
| Width (without stand) | 1678 mm |
| Height (without stand) | 964 mm |
| Depth (without stand) | 59.9 mm |
| Weight (without stand) | 31.4 kg |
| Package width | 1820 mm |
| Package height | 1115 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Width (with stand) | 1678 mm |
| Height (with stand) | 1027 mm |
| Depth (with stand) | 361 mm |
| Package weight | 40.7 kg |
| Stand width | 134.4 cm |
| Weight (with stand) | 31.8 kg |
| Packaging data | |
| Remote control type | Standard |
| Package width | 1820 mm |
| Package height | 1115 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Remote control included | Yes |
| Desktop stand | Yes |
| Package weight | 40.7 kg |
| Packaging content | |
| Remote control type | Standard |
| Remote control included | Yes |
| Desktop stand | Yes |
| Other features | |
| Weight (without stand) | 31.4 kg |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Bluetooth profiles | APTX |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Remote control type | Standard |
| Stand width | 134.4 cm |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
TCL C6KS 75C6KS-UK TV 190.5 cm (75") 4K Ultra HD S...
Shop NowTCL Q6C 65Q6C-UK TV 165.1 cm (65") 4K Ultra HD Sma...
Shop NowTCL 55Q7C-UK TV 139.7 cm (55") 4K Ultra HD Smart T...
Shop NowSamsung 75" QLED Q7F5 4K Vision AI Smart TV (2025)
Shop NowSamsung 65" QLED Q7F5 4K Vision AI Smart TV (2025)
Shop NowHisense 65" E8QTUK MiniLED 144Hz Smart AI TV with ...
Shop NowHisense 55" E78QTUK PRO 144Hz QLED Smart AI TV wit...
Shop NowHisense 85" A6QTUK 4K Ultra HD Smart TV with Freel...
Shop NowSamsung HG55BU800EU 139.7 cm (55") 4K Ultra HD Sma...
Shop NowSamsung HG65BU800EU 165.1 cm (65") 4K Ultra HD Sma...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
LG UHD AI 75UA74006LB TV 190.5 cm (75&...
£664.74
£553.95
|
Popular
Philips 43HFL5114/12 TV 109.2 cm (43&q...
£731.86
£609.88
|
Bestseller
Samsung HG55BU800EU 139.7 cm (55"...
£536.81
£447.34
|
Hot Product
Samsung HG65BU800EU 165.1 cm (65"...
£868.01
£723.34
|
Recommended
TCL C6KS 75C6KS-UK TV 190.5 cm (75&quo...
£705.88
£588.23
|
TCL Q6C 65Q6C-UK TV 165.1 cm (65"...
£561.77
£468.14
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
75UA74006LB
|
43HFL5114/12
|
HG55BU800EUXXU
|
HG65BU800EUXXU
|
75C6KS-UK
|
65Q6C-UK
|
| Manufacturer |
LG
|
Philips
|
Samsung
|
Samsung
|
TCL
|
TCL
|
| Display diagonal |
57" and more
|
42" to 45"
|
55" to 57"
|
57" and more
|
57" and more
|
57" and more
|
| Display resolution |
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Blue
|
Black
|
Black
|
Black
|
Metallic
|
Metallic
|
| Wi-Fi |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| HDMI ports quantity |
3
|
2
|
1
|
1
|
3
|
4
|
| HD type |
4K Ultra HD
|
Full HD
|
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|
| High Dynamic Range (HDR) supported |
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|