Lindy 1m Dual Phono Audio Cable, Cromo Line
£5.50
£4.58
1m Dual Phono Audio Cable, Cromo Line
- Connect devices with a digital audio signal such as TVs and PCs to AV equipment including surround sound setups and Connect Hi-FI separates or soundbars to your TV
- Premium quality, highly flexible cable
- Low profile 24K gold plated connectors for optimum conductive ability
- PVC and halogen free design
- 10 year warranty
More Information
| Connector 2 | 2 x RCA |
|---|---|
| Connector 1 | 2 x RCA |
| Cable length | 1 m |
| SKU | 35345 |
| EAN | 4002888353458 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
The Cromo Line Lindy Dual Phono Audio Cable Audio Cable is a high quality, flexible cable, ideal for use with hi-fi and audio equipment. It provides premium quality cable construction at an affordable price and features 24K gold plated contacts for optimum conductive ability and resistance to tarnishing and corrosion.
The Lindy Dual Phono Audio Cable is great for connecting Hi-fi separates or a sound bar to your TV. The left and right channels can connect any audio and video devices with the same Phono connectors at distances up to 10m.
PVC and Halogen free design: These cables are made using Thermoplastic Elastomers (TPE) for the jacket and nylon insulation for the inner conductors. They are completely PVC and halogen free in line with EU directives which aim to limit the use of PVC and the toxic additives contained in typical cable designs.
The Lindy Dual Phono Audio Cable is great for connecting Hi-fi separates or a sound bar to your TV. The left and right channels can connect any audio and video devices with the same Phono connectors at distances up to 10m.
PVC and Halogen free design: These cables are made using Thermoplastic Elastomers (TPE) for the jacket and nylon insulation for the inner conductors. They are completely PVC and halogen free in line with EU directives which aim to limit the use of PVC and the toxic additives contained in typical cable designs.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Anthracite |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | 2 x RCA |
| Connector 2 | 2 x RCA |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| Jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| AWG wire size | 28 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable diameter | 3 mm |
| Package type | Polybag |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 3 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Cable diameter | 3 mm |
| Packaging content | |
| Package type | Polybag |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Package type | Polybag |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink Toslink - Toslink, 5m audio cable Black
Shop NowLogiLink Toslink - Toslink, 10m audio cable Black
Shop NowLogiLink CA1083 audio cable 10 m Transparent
Shop NowLogiLink CA1202 audio cable 1 m 2 x RCA Black
Shop NowLogiLink 3.5mm - 3.5mm 5m audio cable Blue
Shop NowHama 00205260 audio cable 1.5 m 3.5mm 2 x RCA Blac...
Shop NowLogiLink USB Type-C cable to 3.5 mm audio jack ada...
Shop NowStarTech.com 2m Slim 3.5mm Stereo Extension Audio ...
Shop NowStarTech.com 1m 3.5mm 4 Position TRRS Headset Exte...
Shop NowStarTech.com 2m 3.5mm 4 Position TRRS Headset Exte...
Shop NowLogiLink CA1203 audio cable 1.5 m 2 x RCA Black
Shop NowLogiLink CA1201 audio cable 0.5 m 2 x RCA Black
Shop NowLindy TosLink Budget opt.SPDIF 2m
Shop NowStarTech.com 15 ft Thin Toslink Digital Optical SP...
Shop NowApple USB-C to 3.5mm Headphone Jack Adapter
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Lindy 1m Dual Phono Audio Cable, Cromo...
£5.50
£4.58
|
Hot Product
StarTech.com 2m Slim 3.5mm Stereo Exte...
£4.80
£4.00
|
Popular
Lindy TosLink Budget opt.SPDIF 2m
£5.59
£4.66
|
Recommended
StarTech.com 1m 3.5mm 4 Position TRRS...
£4.76
£3.97
|
Bestseller
StarTech.com 2m 3.5mm 4 Position TRRS...
£4.79
£3.99
|
LogiLink Toslink - Toslink, 5m audio c...
£4.39
£3.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
35345
|
MU2MMFS
|
35212
|
MUHSMF1M
|
MUHSMF2M
|
CA1010
|
| Manufacturer |
Lindy
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
LogiLink
|
| Connector 1 |
2 x RCA
|
3.5mm
|
TOSLINK
|
3.5mm
|
3.5mm
|
TOSLINK
|
| Connector 2 |
2 x RCA
|
3.5mm
|
N/A
|
3.5mm
|
3.5mm
|
TOSLINK
|