Microconnect FIB442002-2 InfiniBand/fibre optic cable 2 m LC Orange
£13.88
£11.57
Optical Fibre Cable, LC-LC, Multimode, Duplex, OM2 (Orange) 2m
- Designed for Data Centers, Industry and Computer Centers
- LSZH (Low Smoke Zero Halogen) and flame retardant
- RoHS compliant
- Pre-tested with test report
More Information
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| SKU | FIB442002-2 |
| EAN | 5711045762376 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
Description
The 50/125µm OM2 multimode fiber optic cable is optically tested for insertion loss to ensure high quality. It is very cost-effective for network cabling in data centers, enterprise networks, telecom rooms, server farms, cloud storage networks, and any place where fiber patch cables are needed. OM2 patch cords are manufactured using LSZH cables and conform to IEC, EIA TIA or Telcordia standards.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM2 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 2 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Product colour | Orange |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 2 mm |
| Weight | 40 g |
| Cable length | 2 m |
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 100 g |
| Technical details | |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 2 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.3 dB |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |