Microconnect FIB561010 InfiniBand/fibre optic cable 10 m LC SC Green
£25.38
£21.15
Optical Fibre Cable, LC-SC, Multimode, Duplex, OM5 (Lime Green) 10m
- Designed for Data Centers, Industry and Computer Centers
- LSZH (Low Smoke Zero Halogen) and flame retardant
- RoHS compliant
More Information
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| SKU | FIB561010 |
| EAN | 5711783853060 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
Description
Due to the demand of the continuously increasing bandwith, the fiber patch cables aslo has updated quality. The latest version is Multimode OM5, also known as WBMMF (WideBrand MultiMode Fiber). This is made to meet the growing bandwith requirements.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM5 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | SC |
| Cable length | 10 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.2 dB |
| Product colour | Green |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 2 mm |
| Weight | 400 g |
| Cable length | 10 m |
| Package weight | 450 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 450 g |
| Technical details | |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | SC |
| Cable length | 10 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.2 dB |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |