Microconnect MC-SSDSATACONV interface cards/adapter Internal M.2
£23.62
£19.68
2.5-inch SATA to M.2 or mSATA SSD Adapter
- Compliant with Serial ATA Specification Revision v3.0
- Backwards compatible with SATAII and SATAI
- Supports M.2 SSD sizes: 2230, 2242, 2260, 2280
- Supports mSATA SSD sizes:26.8x30,50.95x30mm
- Supports M.2 “ B” key and “B+M” key with SATA Protocol
- Support ATA/ATAP-7 Specification
- Support operating system: MS Windows ,MAC OS, Linux operating systems
- No driver is required because the driver is transparent to the operating system
More Information
| Host interface | SATA |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | M.2 |
| SKU | MC-SSDSATACONV |
| EAN | 5706998963345 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
This SATA to M.2 or mSATA Adapter is a 2.5-inch multi-function card. Which can support one M.2 Key B SATA protocol SSD, or one mSATA SSD .It compliant with Serial ATA Specification 3.0 ,and transmission speed up to 6Gbps,it can be used in laptops, desktop computer ,mini computers and other devices
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Internal mSATA ports quantity | 1 |
| Output interface | M.2 |
| SATA revision | 3.0 |
| Host interface | SATA |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 90 g |
| Package width | 116 mm |
| Package depth | 98 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Package width | 116 mm |
| Package depth | 98 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 100 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Microconnect MC-USB3.0-F2B2-V2 interface cards/ada...
Shop NowDigitus 4-Port USB 3.0 PCI Express Add-On Card
Shop NowDigitus PCIe card, USB Type-C™ + USB-A
Shop NowMicroconnect USBETHM interface cards/adapter
Shop NowMicroconnect MC-PCIE-SSDADAPTER interface cards/ad...
Shop NowMicroconnect USB3.1CSURFACE interface cards/adapte...
Shop NowMicroconnect MC-PCIE-X4M2 interface cards/adapter ...
Shop NowStarTech.com 2-Port USB PCIe Card with 10Gbps/port...
Shop NowProXtend PCIe X16 U.2 SFF8639 SSD Adapter Card
Shop NowProXtend PCIe X4 U.2 SFF8639 SSD Adapter Card
Shop NowMicroconnect USB3.0SATA2.5SSDHDD interface cards/a...
Shop NowMicroconnect USB3.1CSATA interface cards/adapter
Shop NowLogiLink PC0080 interface cards/adapter Internal U...
Shop NowDigitus USB 2.0 to RJ45 console adapter cable, FTD...
Shop NowCables Direct USB/ RJ45 M/F interface cards/adapte...
Shop NowLindy 50m USB 1.1 Cat.6 Extender
Shop NowLogiLink AU0006C interface cards/adapter IDE/ATA, ...
Shop NowLogiLink PC0031 interface cards/adapter
Shop NowDeLOCK 89243 interface cards/adapter Internal USB ...
Shop NowDigitus 1-Port Parallel Interface Card, PCI Expres...
Shop NowCables Direct USB C to MiniDisplayPort Adapter int...
Shop NowCables Direct USB-0039FDT interface cards/adapter ...
Shop NowDigitus USB Type-C™ Gigabit Ethernet Adapter
Shop Nowj5create JCA122 USB-C® to 3.5mm Audio Adapter wit...
Shop NowStarTech.com M.2 Drive to U.2 (SFF-8639) Host Adap...
Shop NowDigitus PCI Express Card, Firewire 1394a (3+1 port...
Shop NowStarTech.com x4 PCI Express 3.0 to M.2 PCIe NVMe S...
Shop NowHP Type-C USB 3.1 Gen2 Port with 100W PD v2 interf...
Shop NowStarTech.com 1-Port Parallel PCIe Card - PCI Expre...
Shop NowHP Type-C USB 3.1 Gen2 Port Flex IO v2 interface c...
Shop NowHP 800/600/400 G3 Serial/ PS/2 Adapter interface c...
Shop NowLenovo GX90M41965 interface cards/adapter
Shop NowStarTech.com 4-Port PCI Express USB 3.0 Card
Shop NowStarTech.com 2 Port PCI Express (PCIe) SuperSpeed ...
Shop NowEpson UB-S09
Shop NowStarTech.com 1 ft USB to RS232 Serial DB9 Adapter ...
Shop NowDeLOCK 84836 interface cards/adapter Internal USB ...
Shop NowMicroconnect USB3.1CETHB interface cards/adapter
Shop NowHP 2PC54AA interface cards/adapter HDMI
Shop NowSandberg USB-C Gigabit Adapter PD100W
Shop NowDeLOCK 89294 interface cards/adapter Internal RP-S...
Shop NowHP USB-C to RJ45 Adapter
Shop NowHP USB Type-C to RJ45 Adapter
Shop NowHP USB-C to RJ45 Adapter
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
StarTech.com 1 ft USB to RS232 Serial...
£24.90
£20.75
|
Epson UB-S09
£32.88
£27.40
|
Cables Direct USB/ RJ45 M/F interface...
£20.10
£16.75
|
Lindy 50m USB 1.1 Cat.6 Extender
£26.76
£22.30
|
LogiLink AU0006C interface cards/adapt...
£27.43
£22.86
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ICUSB232PRO
|
C32C823861
|
CDLSB-906
|
42805
|
AU0006C
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
Epson
|
Cables Direct
|
Lindy
|
LogiLink
|
| Internal |
N/A
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Host interface |
N/A
|
Serial
|
N/A
|
N/A
|
USB Type-A
|
| Output interface |
N/A
|
Serial
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|