Fellowes Powershred 92Cs paper shredder Cross shredding 23 cm Black
£240.18
£200.15
Powershred 92Cs, Cross-Cut, 25 L, 4x 38mm, P-4, O-3, T-4, SafeSense, 571.5x377.8x281 mm
- Ideal for small or home offices with high volume shredding requirements
- Shreds 18 sheets per pass (70gsm) into 4x38mm cross-cut particles (Security Level P-4)
- Safesense® Technology stops shredding when hands touch the paper opening
- Extended run time of 30-minutes for heavy use
- Large 25 litre pull-out bin holds approximately 250 sheets of shredded paper
- Also shreds staples, credit cards, paper clips and CDs
More Information
| Working width | 230 mm |
|---|---|
| Credit cards shredding | Yes |
| Paper shredding | Yes |
| Shredding CDs | Yes |
| SKU | 1719401 |
| EAN | 0043859733729 |
| Manufacturer | Fellowes |
| Availability | Y |
Description
Auto-Reverse
Stops and reverses paper if a jam occurs
Sleep Mode
Switches to standby mode after periods of inactivity
SilentShred
Minimises disruption in shared work spaces
SafeSense®
Stops shredding when hands touch the paper entry
Stops and reverses paper if a jam occurs
Sleep Mode
Switches to standby mode after periods of inactivity
SilentShred
Minimises disruption in shared work spaces
SafeSense®
Stops shredding when hands touch the paper entry
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 408 mm |
| Package height | 538.2 mm |
| Package depth | 309.6 mm |
| Shredding type | Cross shredding |
| Shredding staples | Yes |
| Shredding paper clips | Yes |
| Shredding CDs | Yes |
| Paper shredding | Yes |
| Credit cards shredding | Yes |
| Shredding size | 4 x 38 mm |
| Shredding capacity | 18 sheets |
| Security level (paper) | P-4 |
| Safety | SafeSense |
| Reverse | Yes |
| Duty cycle | 30 min |
| Product colour | Black |
| Basket volume | 25 L |
| Working width | 23 cm |
| Entry width | 23 cm |
| Features | |
|---|---|
| Control type | Buttons |
| Anti-jam mechanism | Yes |
| Pull-out bin | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Shredding type | Cross shredding |
| Shredding staples | Yes |
| Shredding paper clips | Yes |
| Shredding CDs | Yes |
| Paper shredding | Yes |
| Credit cards shredding | Yes |
| Shredding size | 4 x 38 mm |
| Shredding capacity | 18 sheets |
| Security level (paper) | P-4 |
| Safety | SafeSense |
| Reverse | Yes |
| Duty cycle | 30 min |
| Product colour | Black |
| Basket volume | 25 L |
| Working width | 23 cm |
| Entry width | 23 cm |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 408 mm |
| Package height | 538.2 mm |
| Package depth | 309.6 mm |
| Width | 377.8 mm |
| Depth | 281 mm |
| Height | 571.5 mm |
| Package weight | 13.6 kg |
| Weight | 12.9 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Fellowes LX Series Powershred LX211 paper shredder...
Shop NowFellowes LX Series LX201 paper shredder Micro-cut ...
Shop NowFellowes LX Series Paper Shredder LX200 12 Sheet M...
Shop NowFellowes LX Series Powershred LX21 paper shredder ...
Shop NowFellowes LX Series LX201 paper shredder Micro-cut ...
Shop NowFellowes Powershred 450M paper shredder Cross shre...
Shop NowFellowes Paper Shredder 100 Sheet Auto Feed Mini C...
Shop NowRexel Optimum AutoFeed+ 50X paper shredder Cross s...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Fellowes Powershred 92Cs paper shredde...
£240.18
£200.15
|
Popular
Fellowes 79CI paper shredder Confetti...
£323.12
£269.27
|
Hot Product
Fellowes Powershred 450M paper shredde...
£292.22
£243.52
|
Bestseller
Fellowes Paper Shredder 100 Sheet Auto...
£205.26
£171.05
|
Recommended
Fellowes LX Series Powershred LX211 pa...
£370.50
£308.75
|
Fellowes LX Series Powershred LX21 pap...
£314.72
£262.27
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1719401
|
4679101
|
4074201
|
4629301
|
5050201
|
5050301
|
| Manufacturer |
Fellowes
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Fellowes
|
| Working width |
200mm to 300mm
|
200mm to 300mm
|
200mm to 300mm
|
200mm to 300mm
|
N/A
|
N/A
|