Patriot Memory Viper Elite PVE2432G320C8K memory module 32 GB 2 x 16 GB DDR4 3200 MHz
£326.64
£272.20
32 GB ( 2 x 16 GB ), DDR4, 3200 MHz, 288-pin DIMM, Non-ECC, Unbuffered, 1.35 V
More Information
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| ECC | No |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| SKU | PVE2432G320C8K |
| EAN | 0814914028650 |
| Manufacturer | Patriot Memory |
| Availability | Y |
| Product Family | Viper Elite |
Description
The Viper Elite II DDR4 memory modules are designed with innovative upgrades to update our current Viper Elite line. The Viper Elite II lineup utilizes a Viper red aluminum heatshield for extreme overall thermal conductivity to ensure optimal performance. The Viper Elite II incorporates DDR4 technology, which is ideal for: gaming, content creation, and productivity applications. Experience smoother performance thanks to the higher available capacities and clock speeds of our Viper Elite II modules. Our Viper Elite II DDR4 kits are tested thoroughly and validated for enhanced system compatibility. Built for the latest Intel® and AMD™ platforms, the Viper Elite II provides solid performance, reliable stability for the most demanding computer environments, and high-quality assurance. The Viper Elite II DDR4 memory series is also supported by a limited lifetime warranty.
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.35 V |
| Design | |
| Product colour | Black, Red |
| Cooling type | Heatsink |
| Certification | CE, FCC |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Red |
| Cooling type | Heatsink |
| Compliance certificates | RoHS |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 2.0 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 18 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 2.0 |
| Product colour | Black, Red |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 18 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory channels | Dual-channel |
| Cooling type | Heatsink |
| Certification | CE, FCC |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 122 mm |
| Package depth | 13.7 mm |
| Package height | 177 mm |
| Width | 134 mm |
| Depth | 5 mm |
| Height | 35 mm |
| Weight | 72 g |
| Package weight | 120 g |
| Packaging data | |
| Package width | 122 mm |
| Package depth | 13.7 mm |
| Package height | 177 mm |
| Package weight | 120 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |