PNY RTX PRO 6000 Blackwell Workstation Edition NVIDIA 96 GB GDDR7
£9,053.23
£7,544.36
96 GB, GDDR7, 512-bit, PCI Express 5.0 x16, 4x DisplayPort, 1x 16-pin, 2 slot, OEM
More Information
| SKU | VCNRTXPRO6000-SB |
|---|---|
| EAN | 3536403403331 |
| Manufacturer | PNY |
| Availability | Y |
Description
The NVIDIA RTX PRO™ 6000 Blackwell Workstation Edition is the most powerful workstation GPU and redefines performance for professionals. With unmatched AI power, tackle the most advanced AI models and demanding creative workflows. Built on the NVIDIA Blackwell architecture and equipped with 96GB of ultra-fast GDDR7 memory, you have unparalleled speed and efficiency at your fingertips.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 24064 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | RTX PRO 6000 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 96 GB |
| Memory bandwidth (max) | 1792 GB/s |
| Memory bus | 512 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 4 |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| Video | |
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.6 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 24064 |
| Performance | |
|---|---|
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.6 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| NPU performance up to | 4000 TOPs |
| Design | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2 |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Thermal Design Power (TDP) | 600 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2 |
| Height | 137.2 mm |
| Length | 304.8 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP NVIDIA RTX 5000 Ada 32 GB 4DP Graphics
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
HP NVIDIA RTX 5000 Ada 32 GB 4DP Graph...
£7,681.07
£6,400.89
|
|---|---|
| SKU |
8D6B6AA
|
| Manufacturer |
HP
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR5
|
| Interface type |
PCI Express x16 4.0
|
| Memory bus |
245bit to 256bit
|
| Graphics processor |
RTX 5000 Ada
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
| Cooling type |
active
|
| DisplayPorts quantity |
4
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
24GB and more
|