Rexel Choices A4 PP Lever Arch File
£13.21
£11.01
Choices A4 Polypropylene Lever Arch File
- Co-ordinated Rexellence: co-ordinate with other products from the Rexel Choices range
- Patented No.1 mechanism with outstanding locking force for consistently precise closing, guaranteed to close reliably even after 10,000 uses
- Perfect alignment of pins and arches even when file is completely full
- Replaceable spine pocket labels for easy identification of content
- Thumbhole, cover lock and protected metal edges for easy handling and secure document storage
- 500 A4 sheet capacity (80 gsm)
More Information
| SKU | 2115501 |
|---|---|
| EAN | 5028252582056 |
| Manufacturer | Rexel |
| Availability | Y |
Description
Rexel Choices A4 PP Lever Arch File
Co-ordinate your workspace with the Rexel Choices range. High quality A4 Lever Arch File for professional office users. Unique No. 1 mechanism ensure superior performance.
- Rexel Choices - Perfectly co-ordinated
- Patented No.1 mechanism with outstanding locking force for consistently precise closing, guaranteed to close reliably even after 10,000 uses
- Perfect alignment of pins and arches even when file is completely full
- Replaceable spine pocket labels for easy identification of content
- Thumbhole, cover lock and protected metal edges for easy handling and secure document storage
- 500 A4 sheet capacity (80 gsm)
3 year guarantee on the mechanism, FSC® certified
Co-ordinate your workspace with the Rexel Choices range. High quality A4 Lever Arch File for professional office users. Unique No. 1 mechanism ensure superior performance.
- Rexel Choices - Perfectly co-ordinated
- Patented No.1 mechanism with outstanding locking force for consistently precise closing, guaranteed to close reliably even after 10,000 uses
- Perfect alignment of pins and arches even when file is completely full
- Replaceable spine pocket labels for easy identification of content
- Thumbhole, cover lock and protected metal edges for easy handling and secure document storage
- 500 A4 sheet capacity (80 gsm)
3 year guarantee on the mechanism, FSC® certified
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Media weight | 80 g/m² |
| Reinforced edges | Yes |
| Spine label | Yes |
| Inner colour | Black |
| Spine pocket | Yes |
| Ring material | Stainless steel |
| Thumb hole | Yes |
| Spine width | 7.5 cm |
| Rings quantity | 2 |
| Maximum capacity | 500 sheets |
| Format | A4 |
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 450 g |
| Depth | 72 mm |
| Width | 290 mm |
| Height | 318 mm |
| Technical details | |
| Thumb hole | Yes |
| Spine width | 7.5 cm |
| Rings quantity | 2 |
| Maximum capacity | 500 sheets |
| Format | A4 |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |