Star Micronics mPOP10CBI BLK E+U PRINTER
£380.29
£316.91
mPOP Combined 58mm Thermal Printer and Cash Drawer, Bluetooth, USB-C, USB-B, USB-A 0.5A x 3, Autocutter, Black Case
- Unique mPOS solution. Combined receipt printer and cash drawer compatible with a wide range of retail and hospitality software
- Ultra compact 30cm x 30cm x 10cm with clever cable routing for a sleek design
- Internal power supply
- Reliable 58mm wide 100mm/second thermal printer with easy top paper loading and autocutter as standard
- De-curl mechanism for flat receipts every time
- Functional compact cash drawer with fast drawer release, multi-configurable note and coin slots and space for larger notes and vouchers
- USB-C direct “Data & Charge” and Bluetooth 5.0 connectivity
- 3 x USB-A ports for adding a scanner or customer display
- Clear LED display for status information such as paper low, Bluetooth pairing status etc
- Secure counter clip and under counter mount
- Optional Accessories include Star Customer Display, Barcode Scanners, Buzzers, Tablet stands
More Information
| Print technology | Direct thermal |
|---|---|
| Type | POS printer |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| SKU | 39655990 |
| EAN | 4951319266167 |
| Manufacturer | Star Micronics |
| Availability | Y |
Description
The Star mPOP™ is a unique hardware solution designed for Tablet POS . Featuring a combined receipt printer and cash drawer and at just 10cm high and 30cm wide, the mPOP™ is compact and portable and offers a contemporary alternative to a traditional cash register or till. It fits on or under the counter and is ideal for small and medium stores, cafés, salons, pop-up stores, street food vendors, festivals and food vans.
Compatible with leading mobile POS and payment applications, the mPOPCBI connects directly to iOS, Android and Windows tablets via USB-C for direct communication and charging and can also be paired with any tablet via Bluetooth 5.0 for wireless printing.
Compatible with leading mobile POS and payment applications, the mPOPCBI connects directly to iOS, Android and Windows tablets via USB-C for direct communication and charging and can also be paired with any tablet via Bluetooth 5.0 for wireless printing.
Specifications
| Printing | |
|---|---|
| Type | POS printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 100 mm/sec |
| Print speed (receipt) | 100 mm/sec |
| Performance | |
| Type | POS printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 100 mm/sec |
| Paper handling | |
| Supported paper width | 58 mm |
| Printing media thickness | 75 µm |
| Maximum roll diameter | 5 cm |
| Maximum printing width | 5.4 cm |
| Paper loading type | Easy Paper Loading |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Print technology | |
| Type | POS printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 100 mm/sec |
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum printing width | 5.4 cm |
| Technical details | |
| Maximum printing width | 5.4 cm |
| Product colour | Black |
| Cutter | Yes |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Cutter | Yes |
| Paper save function | Yes |
| Tablet charge & sync | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 308 mm |
| Depth | 300 mm |
| Height | 100 mm |
| Weight | 3.9 kg |
| Packaging content | |
| Cash drawer included | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Brother PJ862 203 x 200 DPI Wired & Wireless Direc...
Shop NowBixolon XM7-20 203 x 203 DPI Wired & Wireless Dire...
Shop NowBixolon SPP-L410 203 x 203 DPI Direct thermal Mobi...
Shop NowDatamax O'Neil Compact4 Mark II Wired Direct therm...
Shop NowBixolon SPP-R410 203 x 203 DPI Wired & Wireless Di...
Shop NowEpson TM-m30III-H 142 Wired & Wireless Thermal POS...
Shop NowStar Micronics mPOP10CBI WHT E+U PRINTER
Shop NowEpson TM-P80II AC (121) 203 x 203 DPI Wired & Wire...
Shop NowEpson TM-T88VII (112A0) 180 x 180 DPI Wired & Wire...
Shop NowEpson TM-T88VII (132) 180 x 180 DPI Wired & Wirele...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Citizen CL-S621II 203 x 203 DPI Wired...
£417.32
£347.77
|
Bestseller
Epson TM-T88VII (112A0) 180 x 180 DPI...
£314.83
£262.36
|
Hot Product
Epson TM-T88VII (132) 180 x 180 DPI Wi...
£312.08
£260.07
|
New
HP Engage PUSB Thermal Printer
£323.88
£269.90
|
Recommended
Brother PJ862 203 x 200 DPI Wired &...
£395.71
£329.76
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CLS621IINEBXX
|
C31CJ57112A0
|
C31CJ57132
|
299V0AA
|
PJ862Z1
|
| Manufacturer |
Citizen
|
Epson
|
Epson
|
HP
|
Brother
|
| Type |
POS printer
|
POS printer
|
POS printer
|
N/A
|
Mobile printer
|
| Print technology |
direct thermal / thermal transfer
|
thermal
|
thermal
|
N/A
|
direct thermal
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
N/A
|
Wired & Wireless
|