Ubiquiti UISP WM-W smartphone/mobile phone accessory WiFi spectrum analyzer
£99.35
£82.79
Bluetooth, Li-ion battery, 3.7V DC, 300mAh, 78.5 x 50.5 x 7.9 mm
- 2.4 GHz and 5 GHz unlicensed band scanning
- 240 minutes continuous scanning battery life
- BLE smartphone pairing with USB-C charging port
- iPhone Magsafe attachable support*
More Information
| Product type | WiFi spectrum analyzer |
|---|---|
| SKU | WM-W |
| EAN | 0810010079695 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | Y |
| Product Family | UISP |
Description
A portable spectrum analyzer designed for the WiFiMan iOS and Android mobile app.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | WiFi spectrum analyzer |
| Product colour | White |
| Material | Plastic |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Compatibility | iOS and Android mobile app. |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (thermal module) | 32.4 mW |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Ports & interfaces | |
| Interface | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Power | |
| Power source | Battery |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery capacity | 300 mAh |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 78.5 mm |
| Depth | 50.5 mm |
| Height | 7.9 mm |
| Weight | 32 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 90 °C |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |