Vivolink OPTIC HDMI 8K CABLE 15 meter
£290.04
£241.70
Professional Fiber Optic HDMI 8K Cable 15m
- Supports Audio and Video at 48 Gigabit per second
- Supports HDMI Ethernet Channel and 3D
- Power consumption only 0,7W
- Fully HDCP2.2 Compliant
- Gold Plated HDMI Connector Pins
- Kevlar Fiber inside for extreme strength over long distances
- Supports 8K@60Hz and 4K@120Hz
- Supports ARC
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | PROHDMIOP8K15 |
| EAN | 5704174541752 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
Description
Vivolinks 8K Optical Fiber Cables are built for proffesional use to support the most demanding environments and AV installations.
The fiber optic HDMI cables are made to deliver lossless audio and video signals over long distances. The fiber optic technology ensures the most reliable connection and is safe to use where EMI and RFI interferrence is present.
The Kevlar fibers in the cables makes the cables perfect for rough installation environments. The Kevlar fibers are attached with lock rings in the connectors of the HDMI cables and protects the cables even when pulled with high force in cable runways, in walls and over ceilings.
Features:
HDMI 2.1
Supporting Resolutions up to 7680 x 4320 @ 60Hz
HDCP2.2 compliant
Supports EARC
Supports HDMI Ethernet Channel and 3D
Tensile Strength (Pull resistance): 20 kg.
The fiber optic HDMI cables are made to deliver lossless audio and video signals over long distances. The fiber optic technology ensures the most reliable connection and is safe to use where EMI and RFI interferrence is present.
The Kevlar fibers in the cables makes the cables perfect for rough installation environments. The Kevlar fibers are attached with lock rings in the connectors of the HDMI cables and protects the cables even when pulled with high force in cable runways, in walls and over ceilings.
Features:
HDMI 2.1
Supporting Resolutions up to 7680 x 4320 @ 60Hz
HDCP2.2 compliant
Supports EARC
Supports HDMI Ethernet Channel and 3D
Tensile Strength (Pull resistance): 20 kg.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 15 m |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| HDMI version | 2.1 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Cable jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 335 g |
| Package weight | 310 g |
| Package width | 215 mm |
| Package depth | 214 mm |
| Package height | 47 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 310 g |
| Package width | 215 mm |
| Package depth | 214 mm |
| Package height | 47 mm |
| Other features | |
| Width | 184 mm |
| Height | 36 mm |
| Depth | 180 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lindy 70m Fibre Optic Hybrid Micro-HDMI 18G Cable ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Lindy 70m Fibre Optic Hybrid Micro-HDM...
£285.38
£237.82
|
|---|---|
| SKU |
38325
|
| Manufacturer |
Lindy
|
| Connector 1 |
HDMI Type D (Micro)
|
| Connector 2 |
HDMI Type D (Micro)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|