Vivolink PROMJ15 audio cable 15 m 3.5mm Black
£21.66
£18.05
3.5mm Cable Male to Male, 15m, Black
- 99,9% Copper conductor
- High flexibility
- High quality
- Robust connectors
- Gold connectors
- Double shielding
More Information
| Connector 2 | 3.5mm |
|---|---|
| Connector 1 | 3.5mm |
| Cable length | 15 m |
| SKU | PROMJ15 |
| EAN | 5712505321416 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
Description
Audio cables with 100% aluminium foil shielding. This cable works well under complicated working conditions.
Its increased flexibility ensures a small bending radius, and the gold plated connectors and high-quality construction ensure a long service life.
Its increased flexibility ensures a small bending radius, and the gold plated connectors and high-quality construction ensure a long service life.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 15 m |
| Connector 1 | 3.5mm |
| Connector 2 | 3.5mm |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Tinned copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 24 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable diameter | 5 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 5 mm |
| Weight | 500 g |
| Package weight | 558 g |
| Package width | 167 mm |
| Package depth | 167 mm |
| Package height | 56 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 558 g |
| Package width | 167 mm |
| Package depth | 167 mm |
| Package height | 56 mm |
| Cable diameter | 5 mm |
| Weight | 500 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cables Direct 4635-200GD audio cable 20 m 6.35mm B...
Shop NowCables Direct 2XLR-SV115 audio cable 15 m XLR (3-p...
Shop NowCables Direct 2XLR-BK120 audio cable 20 m XLR (3-p...
Shop NowCables Direct 2XLR-BK060 audio cable 6 m XLR (3-pi...
Shop NowCables Direct 2XLR-BK100 audio cable 10 m XLR (3-p...
Shop NowCables Direct 2XLR-SV060 audio cable 6 m XLR (3-pi...
Shop NowCables Direct 2RR3-20 audio cable 20 m 3 x RCA Mul...
Shop NowCables Direct 2XLR-SV120 audio cable 20 m XLR (3-p...
Shop NowLindy 3m Dual Phono Audio Cable, Cromo Line
Shop NowCables Direct 4635-060NK audio cable 6 m 6.35mm Bl...
Shop NowCables Direct 4635-200NK audio cable 20 m 6.35mm B...
Shop NowCisco Extension Cable for the Performance Micropho...
Shop NowLindy 10m 3.5mm Extension Audio Cable, Cromo Line
Shop NowCables Direct 4635-100NK audio cable 10 m 6.35mm B...
Shop NowCables Direct 4635-150NK audio cable 15 m 6.35mm B...
Shop NowMicroconnect XLRMF5 audio cable 5 m XLR Black
Shop NowMicroconnect XLRMF10 audio cable 10 m XLR (3-pin) ...
Shop NowMicroconnect TT6100BKAD audio cable 10 m TOSLINK B...
Shop NowLindy 7.5m Premium AV Cable 3xPhono Male to 3xPhon...
Shop NowLindy 15m Premium AV 3xPhono to 3xPhono Cable
Shop NowLogiLink CA1211 audio cable 5 m 2 x Banana Black
Shop NowMaplin MAV35017-030 audio cable 3 m 3.5mm Black
Shop NowUbiquiti UACC-AI-Theta-Audio-Cable-1M audio cable ...
Shop NowVision TC2 10M3.5MM audio cable 10 m White
Shop NowMicroconnect AUDLC15G audio cable 15 m 3.5mm 2 x R...
Shop NowUgreen 30633 audio cable 1 m 3.5mm USB Type-C Blac...
Shop NowLindy 0.5m Dual Phono Audio Cable, Cromo Line
Shop NowCables Direct 4635-150GD audio cable 15 m 6.35mm B...
Shop NowLindy 10m Dual Phono Audio Cable, Cromo Line
Shop NowLindy 2m Dual Phono Audio Cable, Cromo Line
Shop NowLindy 10m 3.5mm to Phono Audio Cable, Cromo Line
Shop NowLindy 10m 3.5mm Audio Cable, Cromo Line
Shop NowLindy 3m 3.5mm Extension Audio Cable, Cromo Line
Shop NowLindy 2m 3.5mm Extension Audio Cable, Cromo Line
Shop NowLindy 7.5m Premium Phono to 3.5mm Cable
Shop NowLindy 7.5m Premium Audio 3.5mm Jack Cable
Shop NowLindy 15m Premium Audio 3.5mm Jack Cable
Shop NowCables Direct 4OPT-120 audio cable 20 m TOSLINK Bl...
Shop NowCables Direct 4OPT-115 audio cable 15 m TOSLINK Bl...
Shop NowLindy 5m 3.5mm Audio Cable, Cromo Line
Shop NowBelkin AV10172BT03-BLK audio cable 0.9 m 3.5mm Bla...
Shop NowBelkin RockStar™ 3.5mm with USB-C™ Connector a...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Cables Direct 2RR3-20 audio cable 20 m...
£18.31
£15.26
|
Popular
Jabra 8734-749 audio cable 0.15 m QD 3...
£30.97
£25.81
|
Bestseller
Microconnect AUDLC15G audio cable 15 m...
£20.00
£16.67
|
Cables Direct 4OPT-115 audio cable 15...
£23.65
£19.71
|
Recommended
Cables Direct 4OPT-120 audio cable 20...
£27.14
£22.62
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2RR3-20
|
8734-749
|
AUDLC15G
|
4OPT-115
|
4OPT-120
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
Jabra
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Connector 1 |
3 x RCA
|
N/A
|
3.5mm
|
TOSLINK
|
TOSLINK
|
| Connector 2 |
3 x RCA
|
3.5mm
|
2 x RCA
|
TOSLINK
|
TOSLINK
|