Acer Aspire C24-B All-in-One Desktop - AMD Ryzen 5-340, 16GB, 1TB SSD, Integrated AMD Radeon Graphics, 23.8" Full HD, Windows 11, Black
£1,118.52
£932.10
Acer Aspire C24-B All-in-One Desktop - AMD Ryzen 5-340, 16GB, 1TB SSD, Integrated AMD Radeon Graphics, 23.8" Full HD, Windows 11, Black
- AMD Ryzen 5 CPU
- 23.8" 120Hz Full HD display
- 16GB RAM
- 1TB SSD
More Information
| SKU | DQ.BTGEK.001 |
|---|---|
| EAN | 4711474785039 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
| Product Family | Aspire |
| Product Series | C 24 |
Description
The Aspire C series offers great performance in a sleek body. The stunning 120Hz screen can be added to with triple monitor to facilitate multi-tasking.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| HD type | Full HD |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 300 Series |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor family | AMD Ryzen™ AI 5 |
| Processor model | 340 |
| Processor cores | 6 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Hard drive | |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 0 |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Multimedia | |
| Built-in camera | No |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 611 mm |
| Package depth | 146 mm |
| Package height | 494 mm |
| Package weight | 7.34 kg |
| Width (with stand) | 540.4 mm |
| Depth (with stand) | 163.2 mm |
| Height (with stand) | 415.5 mm |
| Weight | 4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 611 mm |
| Package depth | 146 mm |
| Package height | 494 mm |
| Package weight | 7.34 kg |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Technical details | |
| Weight | 4 kg |
| Other features | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP ProStudio 4 G1i AI PC Wolf Pro Security Edition...
Shop NowHP All-in-One 27-cr0049na Intel® Core™ i5 i5-13...
Shop NowHP 27-cr2002na AI Intel Core Ultra 7 255U 68.6 cm ...
Shop NowHP 27-cr0037na AMD Ryzen™ 7 7730U 68.6 cm (27") ...
Shop NowHP ProStudio 4 All-in-One G1i 23.8 inch Desktop AI...
Shop NowLenovo ThinkCentre M90a Gen 5 Intel® Core™ i5 i...
Shop NowLenovo ThinkCentre neo 50a 24 Gen 5 Intel Core 5 2...
Shop NowLenovo ThinkCentre neo 50a 27 Gen 5 Intel Core 5 2...
Shop NowLenovo ThinkCentre neo 50a 27 Gen 5 Intel® Core�...
Shop NowHP EliteStudio 8 All-in-One G1i 27 inch Desktop AI...
Shop NowHP EliteStudio 8 All-in-One G1i 23.8 inch Desktop ...
Shop NowHP EliteStudio 8 All-in-One G1i 23.8 inch Desktop ...
Shop NowHP 27-cr1013na Intel Core Ultra 5 125U 68.6 cm (27...
Shop NowDELL Pro QC24250 Intel Core Ultra 7 265 61 cm (24"...
Shop NowHP ProOne 440 G9 Intel® Core™ i5 i5-14500T 60.5...
Shop NowDELL Pro QB24250 Intel Core Ultra 5 245 61 cm (24"...
Shop NowApple iMac 24-inch with Retina 4.5K display: M4 ch...
Shop NowHP ProStudio 4 G1i AI PC Intel Core Ultra 5 235 60...
Shop NowApple iMac 24-inch with Retina 4.5K display: M4 ch...
Shop NowHP All-in-One 27-cr0000na AMD Ryzen™ 7 7730U 68....
Shop NowHP ProOne 440 G9 Intel® Core™ i5 i5-14500T 60.5...
Shop NowHP OmniStudio X 27-cs0002na Intel Core Ultra 5 125...
Shop NowHP ProStudio 4 All-in-One G1i 23.8 inch Desktop AI...
Shop NowDELL Pro QC24250 Intel Core Ultra 7 265 61 cm (24"...
Shop NowHP Next Gen AI 27-ct2001na Copilot+ PC AMD Ryzen�...
Shop NowHP ProStudio 4 G1i AI PC Intel Core Ultra 5 235T 6...
Shop NowLenovo ThinkCentre neo 50a 27 Gen 5 Intel Core 5 2...
Shop NowDELL Pro QB24250 Intel Core Ultra 7 265 61 cm (24"...
Shop NowDELL Pro QC24251 Intel Core Ultra 5 235T 61 cm (24...
Shop NowHP ProStudio 4 G1i AI PC Intel Core Ultra 5 235T 6...
Shop NowAcer Aspire C27-A All-in-One Desktop - Intel Core ...
Shop NowAcer Aspire S27-B All-in-One Desktop - Intel Ultra...
Shop NowAcer Aspire C27-B All-in-One Desktop - AMD Ryzen 7...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Acer Aspire C24-B All-in-One Desktop -...
£1,118.52
£932.10
|
Popular
Elo Touch Solutions I-Series E692244 A...
£1,643.04
£1,369.20
|
New
HP ProOne 440 G9 Intel® Core™ i5 i5-14...
£1,298.78
£1,082.32
|
Bestseller
HP ProOne 440 G9 Intel® Core™ i5 i5-14...
£1,494.31
£1,245.26
|
Hot Product
HP OmniStudio X 27-cs0002na Intel Core...
£1,511.78
£1,259.82
|
Recommended
Apple iMac 24-inch with Retina 4.5K di...
£1,344.20
£1,120.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DQ.BTGEK.001
|
E692244
|
937U6EA#ABU
|
937U5EA#ABU
|
A9DN1EA#ABU
|
MWV13B/A
|
| Manufacturer |
Acer
|
Elo Touch Solutions
|
HP
|
HP
|
HP
|
Apple
|
| Display diagonal |
23" to 27"
|
15" to 17"
|
23" to 27"
|
23" to 27"
|
27" and more
|
23" to 27"
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
3840 x 2160 pixels
|
N/A
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Silver
|
Blue
|
| Processor family |
AMD Ryzen AI 5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core Ultra 5
|
Apple M
|
| Operating system installed |
Windows 11 Home
|
Windows 10
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home
|
macOS Sequoia
|
| Wi-Fi |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Total storage capacity |
1000GB to 2000GB
|
100GB to 250GB
|
250GB to 500GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 2000GB
|
250GB to 500GB
|
| Touchscreen |
N/A
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Internal memory |
16GB
|
8GB
|
8GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
| HD type |
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
4K Ultra HD
|
4.5K Ultra HD
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|