Acer Aspire S24-B All-in-One Desktop - Intel Ultra 5 226V, 16GB, 512GB SSD, Integrated Intel ARC Graphics, 23.8" QHD, Windows 11, White
£866.68
£722.23
Acer Aspire S24-B All-in-One Desktop - Intel Ultra 5 226V, 16GB, 512GB SSD, Integrated Intel ARC Graphics, 23.8" QHD, Windows 11, White
- Intel Ultra 5 CPU
- 23.8" 120Hz Quad HD display
- 16GB RAM
- 512GB SSD
- Windows 11
More Information
| SKU | DQ.BSBEK.001 |
|---|---|
| EAN | 4711474811431 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
| Product Family | Aspire |
| Product Series | S 24 |
Description
The new Acer S24-B AiO is a sleek and stylish desktop PC with enhanced AI performance.
The S24 pairs a powerful Intel Core Ultra CPU with a stunning 120Hz Quad HD display, which provided both incredibly sharp detail and smooth motion when watching action-packed movies or shows.
Due to the powerful AI capabilities of the Core Ultra CPU, the S24 is also Copilot+ certified, meaning you get the latest AI services from Microsoft.
The S24 pairs a powerful Intel Core Ultra CPU with a stunning 120Hz Quad HD display, which provided both incredibly sharp detail and smooth motion when watching action-packed movies or shows.
Due to the powerful AI capabilities of the Core Ultra CPU, the S24 is also Copilot+ certified, meaning you get the latest AI services from Microsoft.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| HD type | Quad HD |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Processor | |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor model | 226V |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Hard drive | |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 0 |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Weight | 4.6 kg |
| Design | |
| Product colour | White |
| Country of origin | China |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Multimedia | |
| Built-in camera | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 632 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package height | 512 mm |
| Package weight | 7.39 kg |
| Width (with stand) | 540 mm |
| Depth (with stand) | 10.6 mm |
| Height (with stand) | 444.4 mm |
| Weight (with stand) | 4.6 kg |
| Weight | 4.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 632 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package height | 512 mm |
| Package weight | 7.39 kg |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP 27-cr1013na Intel Core Ultra 5 125U 68.6 cm (27...
Shop NowHP 24-cr0041na AMD Ryzen™ 3 7320U 60.5 cm (23.8"...
Shop NowHP All-in-One 27-cr0049na Intel® Core™ i5 i5-13...
Shop NowHP 27-cr2002na AI Intel Core Ultra 7 255U 68.6 cm ...
Shop NowASUS V400 AiO V470VAK-WPE032W Intel® Core™ i7 i...
Shop NowHP ProStudio 4 All-in-One G1i 23.8 inch Desktop AI...
Shop NowHP ProStudio 4 All-in-One G1i 23.8 inch Desktop AI...
Shop NowLenovo ThinkCentre neo 55a 24 Gen 6 AMD Ryzen™ 5...
Shop NowLenovo ThinkCentre neo 50a 24 Gen 5 Intel Core 5 2...
Shop NowLenovo ThinkCentre neo 50a 27 Gen 5 Intel Core 5 2...
Shop NowLenovo ThinkCentre neo 50a 27 Gen 5 Intel® Core�...
Shop NowHP 24-cr1008na Intel Core Ultra 5 125U 60.5 cm (23...
Shop NowHP ProOne 440 G9 Intel® Core™ i5 i5-14500T 60.5...
Shop NowHP ProStudio 4 G1i AI PC Intel Core Ultra 5 235 60...
Shop NowLenovo ThinkCentre neo 50a 27 Gen 5 Intel® Core�...
Shop NowApple iMac Apple M M4 59.7 cm (23.5") 4480 x 2520 ...
Shop NowAcer Veriton 2000 (VZ2524G) Intel Core Ultra 5 125...
Shop NowHP 27-cr0037na AMD Ryzen™ 7 7730U 68.6 cm (27") ...
Shop NowAcer Veriton 2000 (VZ2524G) Intel Core Ultra 5 125...
Shop NowHP All-in-One 27-cr0045na Intel® Core™ i5 i5-13...
Shop NowHP All-in-One 27-cr0000na AMD Ryzen™ 7 7730U 68....
Shop NowLenovo ThinkCentre neo 50a 27 Gen 5 Intel Core 5 2...
Shop NowDELL Pro QC24250 Intel Core Ultra 7 265 61 cm (24"...
Shop NowDELL Pro QC24251 Intel Core Ultra 5 235T 61 cm (24...
Shop NowHP 24-cr0040na AMD Ryzen™ 5 7520U 60.5 cm (23.8"...
Shop NowHP ProStudio 4 G1i AI PC Intel Core Ultra 5 235T 6...
Shop NowLenovo ThinkCentre neo 50a 27 Gen 5 Intel® Core�...
Shop NowHP All-in-One 24-cr0046na Intel® Core™ i5 i5-13...
Shop NowHP ProStudio 4 G1i AI PC Intel Core Ultra 5 235T 6...
Shop NowAcer Aspire C27-A All-in-One Desktop - Intel Core ...
Shop NowAcer Aspire C27-B All-in-One Desktop - AMD Ryzen 7...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Acer Aspire S24-B All-in-One Desktop -...
£866.68
£722.23
|
Popular
Elo Touch Solutions I-Series 3.0 Snapd...
£842.30
£701.92
|
Hot Product
HP 24-cr1008na Intel Core Ultra 5 125U...
£834.25
£695.21
|
New
HP ProOne 440 G9 Intel® Core™ i5 i5-14...
£999.86
£833.22
|
Bestseller
Lenovo ThinkCentre neo 50a 27 Gen 5 In...
£873.20
£727.67
|
Recommended
Lenovo ThinkCentre neo 50a 27 Gen 5 In...
£746.54
£622.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DQ.BSBEK.001
|
E462193
|
A46FFEA#ABU
|
937U6EA#ABU
|
12SB0010UK
|
12SB0004UK
|
| Manufacturer |
Acer
|
Elo Touch Solutions
|
HP
|
HP
|
Lenovo
|
Lenovo
|
| Display diagonal |
23" to 27"
|
15" to 17"
|
23" to 27"
|
23" to 27"
|
27" and more
|
27" and more
|
| Display resolution |
2560 x 1440 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
White
|
Black
|
White
|
Black
|
Grey
|
Grey
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 5
|
Snapdragon
|
Intel Core Ultra 5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i7
|
Intel Core i5
|
| Operating system installed |
Windows 11 Home
|
Android 8.1
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Wi-Fi |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
N/A
|
500GB to 750GB
|
250GB to 500GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| Touchscreen |
N/A
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Internal memory |
16GB
|
N/A
|
8GB
|
8GB
|
16GB
|
16GB
|
| HD type |
Quad HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|