AMD EPYC 4584PX processor 4.2 GHz 128 MB L3
£630.80
£525.67
4.2 GHz, Up to 5.7 GHz, 16 CPU Cores, 128 MB, AM5, TDP 120 W
More Information
| Processor socket | Socket AM5 |
|---|---|
| Processor cores | 16 |
| Processor family | AMD EPYC |
| On-board graphics card | No |
| SKU | 100-000001481 |
| EAN | 8592978539436 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | EPYC |
Description
AMD EPYC 4004 processors accommodate entry-level server workloads efficiently and affordably, meeting your all-day, every day processing needs.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 4.2 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor model | 4584PX |
| Processor threads | 32 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5.7 GHz |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 16 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor series | AMD EPYC 4004 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Processor series | AMD EPYC 4004 Series |
| Market segment | Server |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 28 |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Market segment | Server |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cisco Intel Xeon Gold 6226R processor 2.9 GHz 22 M...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 5220R processor 2.2 GHz 35....
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 5220R processor 2.2 GHz 35....
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 5220R processor 2.2 GHz 35....
Shop NowHPE Intel Xeon-Silver 4215R (3.2 GHz/8-core/130 W)...
Shop NowHPE Intel Xeon-Silver 4215R processor 3.2 GHz 11 M...
Shop NowHP Intel Xeon Gold 5220R processor 2.2 GHz 35.75 M...
Shop NowIntel Core i9-14900F processor 36 MB Smart Cache B...
Shop NowIntel Core Ultra 9 285 processor 36 MB Smart Cache...
Shop NowAMD Ryzen 7 9850X3D processor 4.7 GHz 96 MB L3 Box
Shop NowIntel Core i9-14900 processor 36 MB Smart Cache Bo...
Shop NowIntel Core i9-14900 processor 36 MB Smart Cache Tr...
Shop NowAMD Ryzen 9 9950X3D processor 4.3 GHz 144 MB L2 & ...
Shop NowAMD Ryzen 9 9950X processor 4.3 GHz 80 MB L2 & L3 ...
Shop NowAMD Ryzen 9 9900X3D processor 4.4 GHz 140 MB L2 & ...
Shop NowAMD Ryzen 7 9850X3D processor 4.7 GHz 96 MB L3 Tra...
Shop NowIntel Core Ultra 9 285K processor 36 MB Smart Cach...
Shop NowAMD Ryzen 9 9950X processor 4.3 GHz 80 MB L2 & L3 ...
Shop NowAMD Ryzen 9 9950X3D processor 4.3 GHz 144 MB L2 & ...
Shop NowIntel Core i9-14900K processor 36 MB Smart Cache B...
Shop NowIntel Core i9-14900KS processor 36 MB Smart Cache ...
Shop NowAMD EPYC 9124 processor 3 GHz 64 MB L3
Shop NowAMD EPYC 4585PX processor 4.3 GHz 128 MB L3 Tray
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
AMD EPYC 4584PX processor 4.2 GHz 128...
£630.80
£525.67
|
AMD EPYC 9124 processor 3 GHz 64 MB L3
£815.08
£679.23
|
Bestseller
Intel Core i9-14900K processor 36 MB S...
£458.18
£381.82
|
Hot Product
Intel Core i7-14700K processor 33 MB S...
£480.50
£400.42
|
Recommended
Intel Core i9-14900F processor 36 MB S...
£537.05
£447.54
|
Popular
Intel Core i9-14900 processor 36 MB Sm...
£562.80
£469.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000001481
|
100-000000802
|
BX8071514900K
|
CM8071504820721
|
BX8071514900F
|
BX8071514900
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
| Processor family |
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
Intel Core i9
|
Intel Core i7
|
Intel Core i9
|
Intel Core i9
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
Socket SP5
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
| Processor cores |
16
|
16
|
24
|
20
|
24
|
24
|
| On-board graphics adapter |
N
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
Y
|
Y
|
| Package type |
N/A
|
N/A
|
Box
|
Tray
|
Box
|
Box
|