AMD EPYC 7543P processor 2.8 GHz 256 MB L3
£1,069.25
£891.04
32 cores, 64 threads, 2.8 GHz base frequency, 3.7 GHz boost frequency, 256MB L3 cache, 225W TDP
More Information
| Processor socket | Socket SP3 |
|---|---|
| Processor cores | 32 |
| Processor family | AMD EPYC |
| SKU | 100-000000341 |
| EAN | 8592978331764 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | EPYC |
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 2.8 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Configurable TDP-down | 225 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor model | 7543P |
| Processor threads | 64 |
| Processor boost frequency | 3.7 GHz |
| Component for | Server/workstation |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 32 |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Configurable TDP-up | 240 W |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Power | |
| Configurable TDP-down | 225 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| Market segment | Server |
| Configurable TDP-up | 240 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Server |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Processor special features | |
| Configurable TDP-up | 240 W |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
AMD Ryzen Threadripper PRO 7955WX processor 4.5 GH...
Shop NowHP Intel Xeon Gold 6226R processor 2.9 GHz 22 MB T...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6226R processor 2.9 GHz 22 ...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6226R processor 2.9 GHz 22 ...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6226R processor 2.9 GHz 22 ...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6226R processor 2.9 GHz 22 ...
Shop NowAMD Ryzen Threadripper PRO 9955WX processor 4.5 GH...
Shop NowAMD Ryzen Threadripper PRO 9955WX processor 4.5 GH...
Shop NowAMD Ryzen Threadripper 9960X processor 4.2 GHz 128...
Shop NowAMD Ryzen Threadripper 7960X processor 4.2 GHz 128...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
AMD EPYC 7543P processor 2.8 GHz 256 M...
£1,069.25
£891.04
|
Bestseller
AMD Ryzen Threadripper 7960X processor...
£1,450.46
£1,208.72
|
AMD Ryzen Threadripper PRO 7955WX proc...
£1,499.47
£1,249.56
|
AMD Ryzen Threadripper PRO 9955WX proc...
£1,563.18
£1,302.65
|
Hot Product
AMD Ryzen Threadripper 9960X processor...
£1,400.69
£1,167.24
|
Recommended
AMD Ryzen Threadripper PRO 9955WX proc...
£1,582.26
£1,318.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000341
|
100-100001352WOF
|
100-100000886WOF
|
100-000000725
|
100-100001595WOF
|
100-100000725WOF
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD EPYC
|
AMD Ryzen Threadripper
|
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
AMD Ryzen Threadripper
|
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
| Processor socket |
Socket SP3
|
Socket sTR5
|
Socket sTR5
|
Socket sTR5
|
Socket sTR5
|
Socket sTR5
|
| Processor cores |
32
|
24
|
16
|
16
|
24
|
16
|
| On-board graphics adapter |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics adapter |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Package type |
N/A
|
Box
|
Tray
|
Tray
|
Box
|
Box
|