AMD EPYC 9454P processor 2.75 GHz 256 MB L3 Tray
£1,826.03
£1,521.69
2.75 GHz, 48 CPU Core, L3 256 MB, SP5, TDP 290W
More Information
| Processor socket | Socket SP5 |
|---|---|
| Processor cores | 48 |
| Processor family | AMD EPYC |
| On-board graphics card | No |
| SKU | 100-000000873 |
| EAN | 8592978425982 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | EPYC |
Description
Powering Modern Data Centers
Realize exceptional time-to-results and energy efficiency for your business-critical applications with AMD.
AMD Infinity Guard
Help minimize potential attack surfaces as software is booted, executed, and processes your critical data
AMD Infinity Architecture
Experience unified intelligence.
Realize exceptional time-to-results and energy efficiency for your business-critical applications with AMD.
AMD Infinity Guard
Help minimize potential attack surfaces as software is booted, executed, and processes your critical data
AMD Infinity Architecture
Experience unified intelligence.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 2.75 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 290 W |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor model | 9454P |
| Processor threads | 96 |
| Processor boost frequency | 3.8 GHz |
| Component for | Server/workstation |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 48 |
| Processor socket | Socket SP5 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 4800 MHz |
| Memory channels | Dodeca-channel |
| Memory bandwidth (max) | 460.8 GB/s |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 290 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 290 W |
| Market segment | Server |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Thermal Design Power (TDP) | 290 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Market segment | Server |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
AMD Ryzen Threadripper PRO 9965WX processor 4.2 GH...
Shop NowAMD Ryzen Threadripper PRO 9955WX processor 4.5 GH...
Shop NowAMD Ryzen Threadripper 7970X processor 4 GHz 128 M...
Shop NowAMD Ryzen Threadripper 9970X processor 4 GHz 128 M...
Shop NowAMD EPYC 9554 processor 3.1 GHz 256 MB L3 Tray
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
AMD EPYC 9454P processor 2.75 GHz 256...
£1,826.03
£1,521.69
|
Popular
AMD EPYC 9554 processor 3.1 GHz 256 MB...
£2,559.72
£2,133.10
|
Hot Product
AMD Ryzen Threadripper 7970X processor...
£2,351.72
£1,959.77
|
AMD Ryzen Threadripper PRO 9965WX proc...
£2,628.40
£2,190.33
|
Bestseller
AMD Ryzen Threadripper 9970X processor...
£2,351.72
£1,959.77
|
Recommended
AMD Ryzen Threadripper PRO 9955WX proc...
£1,498.94
£1,249.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000873
|
100-000000790
|
100-100001351WOF
|
100-100000724WOF
|
100-100001594WOF
|
100-100000725WOF
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
N/A
|
N/A
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD Ryzen Threadripper
|
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
AMD Ryzen Threadripper
|
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
| Processor socket |
Socket SP5
|
Socket SP5
|
Socket sTR5
|
Socket sTR5
|
Socket sTR5
|
Socket sTR5
|
| Processor cores |
48
|
64
|
32
|
24
|
32
|
16
|
| On-board graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Package type |
Tray
|
Tray
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|