AMD Ryzen 3 3200G processor 3.6 GHz 4 MB L3 Box
£67.26
£56.05
Ryzen 3 3200G, 3.6GHz (4.0GHz), 4C/4T, 4MB L3, AM4, 12 nm, 65W, Radeon RX Vega 8 + Wraith Stealth
More Information
| Processor socket | Socket AM4 |
|---|---|
| Box | Yes |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | AMD Ryzen 3 |
| SKU | YD3200C5FHBOX |
| EAN | 0730143309851 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 3 |
Description
Start Here For 1080p Gaming
Ryzen™ Desktop Processors with Radeon™ Graphics feature the fastest graphics in a desktop processor.1 Combining the powerful Ryzen™ processor with potent Radeon™ Vega graphics for high performance gaming in popular titles, all without the need for a separate graphics card.
Trusted Technologies, Powerful Performance
Get work done with effortless speed using 2nd Gen Ryzen™ Processors with Radeon™ Graphics. Office apps, photo editing, web surfing and watching top streamers are a breeze thanks to incredible multithreaded processing. Ryzen™ processors with Radeon™ Vega graphics are powered to deliver high performance fidelity you can see.
AMD Ryzen™ 3 Processors for your Technology Edge
Advanced, Unlocked2, True Quad-Core Processor.
AMD Ryzen™ 3 Processors for Esports and Gaming
Smooth, Responsive, and Ready for Anything.
AMD Ryzen™ 3 Processors for Productivity
Performance you’d expect from a much pricier PC.
AMD SenseMI Technology
With AMD SenseMI technology, Ryzen™ processors use true machine intelligence to accelerate performance.
AMD VR Ready Processors
AMD VR-Ready processors provide confidence with the processing power required to handle advanced VR workloads.
AMD Ryzen™ Master Utility
The Simple and Powerful Overclocking Utility for AMD Ryzen™ processors.
Ryzen™ Desktop Processors with Radeon™ Graphics feature the fastest graphics in a desktop processor.1 Combining the powerful Ryzen™ processor with potent Radeon™ Vega graphics for high performance gaming in popular titles, all without the need for a separate graphics card.
Trusted Technologies, Powerful Performance
Get work done with effortless speed using 2nd Gen Ryzen™ Processors with Radeon™ Graphics. Office apps, photo editing, web surfing and watching top streamers are a breeze thanks to incredible multithreaded processing. Ryzen™ processors with Radeon™ Vega graphics are powered to deliver high performance fidelity you can see.
AMD Ryzen™ 3 Processors for your Technology Edge
Advanced, Unlocked2, True Quad-Core Processor.
AMD Ryzen™ 3 Processors for Esports and Gaming
Smooth, Responsive, and Ready for Anything.
AMD Ryzen™ 3 Processors for Productivity
Performance you’d expect from a much pricier PC.
AMD SenseMI Technology
With AMD SenseMI technology, Ryzen™ processors use true machine intelligence to accelerate performance.
AMD VR Ready Processors
AMD VR-Ready processors provide confidence with the processing power required to handle advanced VR workloads.
AMD Ryzen™ Master Utility
The Simple and Powerful Overclocking Utility for AMD Ryzen™ processors.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 3000 Series |
| Processor base frequency | 3.6 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor model | 3200G |
| Processor threads | 4 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Component for | PC |
| Processor lithography | 12 nm |
| Processor family | AMD Ryzen™ 3 |
| Processor cores | 4 |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Box |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2933 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Vega 8 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1250 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Features | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Technical details | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lenovo Intel Xeon Gold 6146 processor 3.2 GHz 24.7...
Shop NowCisco Intel Xeon Gold 5217 processor 3 GHz 11 MB L...
Shop NowCisco Intel Xeon Gold 5218R processor 2.1 GHz 27.5...
Shop NowCisco Intel Xeon Gold 6240 processor 2.6 GHz 25 MB...
Shop NowIntel Core i3-12100F processor 12 MB Smart Cache B...
Shop NowAMD Ryzen 5 5500 processor 3.6 GHz 16 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 5 4500 processor 3.6 GHz 8 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 5 5500 processor 3.6 GHz 16 MB L3 Tray
Shop NowAMD Ryzen 3 4100 processor 3.8 GHz 4 MB L3 Box
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
AMD Ryzen 3 3200G processor 3.6 GHz 4...
£67.26
£56.05
|
Recommended
Intel Core i3-12100F processor 12 MB S...
£94.12
£78.43
|
Popular
Intel Core i3-12100F processor 12 MB S...
£93.43
£77.86
|
AMD Ryzen 5 5500 processor 3.6 GHz 16...
£91.04
£75.87
|
AMD Ryzen 3 4100 processor 3.8 GHz 4 M...
£63.22
£52.68
|
Hot Product
AMD Ryzen 5 4500 processor 3.6 GHz 8 M...
£76.43
£63.69
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
YD3200C5FHBOX
|
BX8071512100F
|
CM8071504651013
|
100-100000457BOX
|
100-100000510BOX
|
100-100000644BOX
|
| Manufacturer |
AMD
|
Intel
|
Intel
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
| Processor family |
AMD Ryzen 3
|
Intel Core i3
|
Intel Core i3
|
AMD Ryzen 5
|
AMD Ryzen 3
|
AMD Ryzen 5
|
| Processor socket |
Socket AM4
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
| Processor cores |
4
|
4
|
4
|
6
|
4
|
6
|
| On-board graphics adapter |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
| Package type |
Box
|
Box
|
Tray
|
Box
|
Box
|
Box
|