AMD Ryzen 7 5800XT processor 3.8 GHz 32 MB L3 Box
£236.52
£197.10
Socket AM4, 8 cores, 16 threads, 3.8 GHz base clock, 4.8 GHz boost clock, 32 MB cache, 105 W, Box
More Information
| SKU | 100-100001582WOF |
|---|---|
| EAN | 0730143317818 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |
Description
Proven, Exceptional Game Performance
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 5000 Series |
| Processor base frequency | 3.8 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor model | 5800XT |
| Processor threads | 16 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor cores | 8 |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Box |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667,2933,3200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Supported instruction sets | AES, AVX, AVX 2.0, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4.x |
| Compatible operating systems | Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 24 |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Supported instruction sets | AES, AVX, AVX 2.0, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4.x |
| Compatible operating systems | Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Market segment | Desktop |
| I/O configuration | |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB ports quantity | 4 |
| Total number of SATA connectors | 2 |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lenovo Intel Xeon Gold 6146 processor 3.2 GHz 24.7...
Shop NowAMD EPYC 4345P processor 3.8 GHz 32 MB L3 Tray
Shop NowIntel Core Ultra 5 250KF Plus processor 30 MB Smar...
Shop NowIntel Core Ultra 5 235 processor 24 MB Smart Cache...
Shop NowIntel Core Ultra 5 250K Plus processor 30 MB Smart...
Shop NowAMD EPYC 4344P processor 3.8 GHz 32 MB L3 Tray
Shop NowIntel Core Ultra 5 250KF Plus processor 30 MB Smar...
Shop NowAMD EPYC 4464P processor 3.7 GHz 64 MB L3 Tray
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6146 processor 3.2 GHz 24.7...
Shop NowIntel Core Ultra 5 250K Plus processor 30 MB Smart...
Shop NowCisco Intel Xeon Gold 6238R processor 2.2 GHz 38.5...
Shop NowIntel Core i5-14400F processor 20 MB Smart Cache B...
Shop NowAMD EPYC 4364P processor 4.5 GHz 32 MB L3 Tray
Shop NowIntel Core Ultra 7 270K Plus processor 36 MB Smart...
Shop NowIntel Core i5-14600KF processor 24 MB Smart Cache ...
Shop NowIntel Core Ultra 7 265K processor 30 MB Smart Cach...
Shop NowIntel Core Ultra 7 265KF processor 30 MB Smart Cac...
Shop NowIntel Core Ultra 7 265K processor 30 MB Smart Cach...
Shop NowIntel Core Ultra 5 245K processor 24 MB Smart Cach...
Shop NowIntel Core i7-14700F processor 33 MB Smart Cache B...
Shop NowIntel Core i5-14400 processor 20 MB Smart Cache Bo...
Shop NowIntel Core i5-4460 processor 3.2 GHz 6 MB Smart Ca...
Shop NowIntel Core i9-12900K processor 30 MB Smart Cache B...
Shop NowIntel Core Ultra 5 245KF processor 24 MB Smart Cac...
Shop NowIntel Core i5-12400 processor 18 MB Smart Cache Tr...
Shop NowIntel Core i7-12700F processor 25 MB Smart Cache B...
Shop NowIntel Core i5-13500 processor 24 MB Smart Cache Bo...
Shop NowIntel Core i5-14400 processor 20 MB Smart Cache Tr...
Shop NowIntel Core i5-14400 processor 20 MB Smart Cache Tr...
Shop NowIntel Core i5-12600K processor 20 MB Smart Cache B...
Shop NowIntel Core Ultra 7 265KF processor 30 MB Smart Cac...
Shop NowIntel Core Ultra 5 245KF processor 24 MB Smart Cac...
Shop NowIntel Core i5-14600KF processor 24 MB Smart Cache ...
Shop NowIntel Core i3-12100 processor 12 MB Smart Cache Bo...
Shop NowIntel Core i9-12900KF processor 30 MB Smart Cache ...
Shop NowIntel Core i5-14600K processor 24 MB Smart Cache T...
Shop NowIntel Core i7-12700 processor 25 MB Smart Cache Bo...
Shop NowIntel Core i5-12600K processor 20 MB Smart Cache T...
Shop NowIntel Core i5-14600K processor 24 MB Smart Cache B...
Shop NowIntel Core i7-12700KF processor 25 MB Smart Cache ...
Shop NowIntel Core i5-13400 processor 20 MB Smart Cache Bo...
Shop NowIntel Core i7-12700F processor 25 MB Smart Cache T...
Shop NowIntel Core i7-12700K processor 25 MB Smart Cache B...
Shop NowIntel Core i7-14700KF processor 33 MB Smart Cache ...
Shop NowAMD Ryzen 5 7600X3D processor 4.1 GHz 96 MB L3 Tra...
Shop NowAMD Ryzen 9 7900X processor 4.7 GHz 64 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 5 9500F processor 3.8 GHz 32 MB L3 Tray
Shop NowIntel Core i5-12400 processor 18 MB Smart Cache Bo...
Shop NowAMD Ryzen 9 5900XT processor 3.3 GHz 72 MB L2 & L3...
Shop NowAMD Ryzen 5 PRO 8500G processor 3.5 GHz 16 MB L3 T...
Shop NowAMD Ryzen 5 PRO 8600G processor 4.3 GHz 16 MB L3 T...
Shop NowAMD Ryzen 5 PRO 8600G processor 4.3 GHz 16 MB L3 T...
Shop NowAMD Ryzen 5 7500X3D processor 4 GHz 96 MB L3 Tray
Shop NowAMD Ryzen 5 5600G processor 3.9 GHz 16 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 5 9600X processor 3.9 GHz 38 MB L2 & L3 ...
Shop NowAMD Ryzen 5 7500X3D processor 4 GHz 96 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 5 9600 processor 3.8 GHz 32 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 5 7600X processor 4.7 GHz 32 MB L3 Tray
Shop NowAMD Ryzen 5 8600G processor 4.3 GHz 16 MB L3 Tray
Shop NowAMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 9 7900X processor 4.7 GHz 64 MB L3 Tray
Shop NowAMD Ryzen 5 7600X processor 4.7 GHz 32 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 5 9600X processor 3.9 GHz 38 MB L2 & L3 ...
Shop NowAMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 Tray
Shop NowAMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 Tray
Shop NowAMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L3 Tray
Shop NowAMD Ryzen 7 9700X processor 3.8 GHz 40 MB L2 & L3 ...
Shop NowAMD Ryzen 7 7800X3D processor 4.2 GHz 96 MB L3 Tra...
Shop NowAMD Ryzen 7 8700F processor 4.1 GHz 16 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 7 7700X processor 4.5 GHz 32 MB L3 Tray
Shop NowAMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 7 7700X processor 4.5 GHz 32 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 7 9700X processor 3.8 GHz 40 MB L2 & L3 ...
Shop NowAMD Ryzen 7 7800X3D processor 4.2 GHz 96 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 7 5800X processor 3.8 GHz 32 MB L3 Box
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
AMD Ryzen 7 5800XT processor 3.8 GHz 3...
£236.52
£197.10
|
Intel Core i5-4460 processor 3.2 GHz 6...
£191.71
£159.76
|
Popular
Intel Xeon W-2225 processor 4.1 GHz 8....
£236.35
£196.96
|
Bestseller
AMD Ryzen 7 5800X processor 3.8 GHz 32...
£210.68
£175.57
|
Hot Product
AMD Ryzen 5 5600G processor 3.9 GHz 16...
£192.17
£160.14
|
Recommended
Intel Core i9-12900K processor 30 MB S...
£346.32
£288.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-100001582WOF
|
CM8064601560722
|
CD8069504394102
|
100-100000063WOF
|
100-100000252BOX
|
BX8071512900K
|
| Manufacturer |
AMD
|
Intel
|
Intel
|
AMD
|
AMD
|
Intel
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen 7
|
Intel Core i5
|
Intel Xeon W
|
AMD Ryzen 7
|
AMD Ryzen 5
|
Intel Core i9
|
| Processor socket |
Socket AM4
|
LGA 1150 (Socket H3)
|
LGA 2066 (Socket R4)
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
LGA 1700
|
| Processor cores |
8
|
4
|
4
|
8
|
6
|
16
|
| On-board graphics adapter |
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
Y
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| Package type |
Box
|
Tray
|
Tray
|
Box
|
Box
|
Box
|