Apple Mac Studio M2 Ultra 1000GB - Silver
£3,269.21
£2,724.34
Mac Studio, M2 Ultra, 24-core CPU, 32-core Neural Engine, 60-core GPU, 64 GB RAM, 1 TB SSD, Thunderbolt 4, DisplayPort, USB, HDMI, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, macOS
- Stunningly compact
- Extensive connectivity
- Supercharged by M2 Max and M2 Ultra
More Information
| Processor | Apple M |
|---|---|
| Memory | 64GB |
| Storage | 1000GB |
| SKU | MQH63B/A |
| EAN | 0194253433453 |
| Manufacturer | Apple |
| Availability | Y |
| Product Family | Mac Studio |
Description
A true powerhouse.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Apple M Ultra 2nd Gen |
| Processor model | M2 Ultra |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor cores | 24 |
| Processor family | Apple M |
| Performance cores | 16 |
| Efficient cores | 8 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processor unit (NPU) cores | 16 |
| Memory | |
| Internal memory | 64 GB |
| Maximum internal memory | 192 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Optical drive type | No |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SDXC |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Apple |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Apple GPU |
| On-board graphics card cores | 60 |
| On-board graphics card 6K support | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Apple |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 6 |
| Technical details | |
| Product type | Mini PC |
| Product colour | Silver |
| Chassis type | Mini PC |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Doesn't contain | BFR, Beryllium, Mercury, PVC |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Chassis type | Mini PC |
| Performance | |
| Product type | Mini PC |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Software | |
| Pre-installed software | App Store,Books,Calendar,Contacts,FaceTime,Find My,Freeform,GarageBand,Home,iMovie,Keynote,Mail,Maps,Messages,Music,News,Notes,Numbers,Pages,Photo Booth,Photos,Podcasts,Preview,QuickTime Player,Reminders,Safari,Shortcuts,Siri,Stocks,Time Machine,TV,Voice Memos |
| Operating system installed | macOS Ventura |
| Apple Intelligence | Yes |
| Power | |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply | 370 W |
| Operational conditions | |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 47 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Doesn't contain | BFR, Beryllium, Mercury, PVC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 197 mm |
| Depth | 197 mm |
| Height | 95 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Packaging content | |
| Display included | No |
| Display | |
| Display included | No |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Apple |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Doesn't contain | BFR, Beryllium, Mercury, PVC |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP Z2 Tower G1i Intel Core Ultra 9 285K 32 GB DDR5...
Shop NowHP Z2 Tower G1i Wolf Pro Security Edition Intel Co...
Shop NowLenovo ThinkStation PGX GB10 128 GB LPDDR5x-SDRAM ...
Shop NowLenovo ThinkStation P2 Tower Gen 2 Intel Core Ultr...
Shop NowHP Z2 SFF G1i Intel Core Ultra 7 265K 32 GB DDR5-S...
Shop NowHP Z2 SFF G1i Workstation Desktop PC Wolf Pro Secu...
Shop NowHP Z2 Tower G1i Wolf Pro Security Edition Intel Co...
Shop NowHP Z1 Tower G1i Desktop PC Wolf Pro Security Editi...
Shop NowHP Z2 G1a Wolf Pro Security Edition Copilot+ PC AM...
Shop NowHP Z2 G1a Wolf Pro Security Edition Copilot+ PC AM...
Shop NowHP Z2 G1a Wolf Pro Security Edition Copilot+ PC AM...
Shop NowHP Z2 Tower G1i Intel Core Ultra 7 265K 32 GB DDR5...
Shop NowHP Z4 G5 Intel Xeon W w5-2455X 32 GB DDR5-SDRAM 1 ...
Shop NowHP Z2 Mini G1i Intel Core Ultra 9 285K 32 GB DDR5-...
Shop NowHP Z2 Mini G1i Intel Core Ultra 9 285 32 GB DDR5-S...
Shop NowHP Z1 Tower G1i Intel Core Ultra 9 285 32 GB DDR5-...
Shop NowHP Z2 Mini G1i Intel Core Ultra 9 285K 64 GB DDR5-...
Shop NowHP Z2 Mini G1i Intel Core Ultra 9 285K 64 GB DDR5-...
Shop NowDELL Pro Max FCT2250 T2 Intel Core Ultra 7 265 32 ...
Shop NowDELL Pro Max FCT2250 T2 Intel Core Ultra 9 285K 64...
Shop NowASUS ROG NUC RNUC15JNK9X28AA3 Intel Core Ultra 9 2...
Shop NowASUS ROG NUC RNUC15JNK9X389A3 Intel Core Ultra 9 2...
Shop NowHP Elite Tower 800 G9 Intel® Core™ i9 i9-14900 ...
Shop NowHP Z2 G9 Intel® Core™ i9 i9-14900K 32 GB DDR5-S...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
HP Z4 G5 Intel Xeon W w5-2455X 32 GB D...
£4,692.43
£3,910.36
|
Popular
HP Z2 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700K 32...
£3,170.18
£2,641.82
|
Hot Product
HP Z2 G9 Intel® Core™ i9 i9-14900K 32...
£2,835.00
£2,362.50
|
HP Elite Tower 800 G9 Intel® Core™ i9...
£3,351.73
£2,793.11
|
ASUS ROG NUC RNUC15JNK9X389A3 Intel Co...
£3,631.24
£3,026.03
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
5E8Q7EA#ABU
|
8T2A4EA#ABU
|
8T2A5EA#ABU
|
A0ZC6EA#ABU
|
90AS00I1-M000D0
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
ASUS
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
Intel Xeon W
|
Intel Core i7
|
Intel Core i9
|
Intel Core i9
|
Intel Core Ultra 9
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home
|
| Total storage capacity |
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
| On-board graphics adapter |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
32GB
|
32GB
|
32GB
|
64GB
|
32GB
|
| Product type |
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
PC
|
Mini PC (<= 3L)
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|