Kensington Mouse - in - a - Box Wired
£5.80
£4.83
Mouse - in - a - Box Wired
- Responsive and reliable optical 1000dpi sensor
- Scroll wheel is ideal for speeding through documents
- A comfortable, contoured ambidextrous shape that is optimised for everyone
- Wired 180cm USB cable for battery free reliability
- PC and Mac® compatible
- This product is designed to comfortably fit users with average sized hands.
More Information
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | K72356EU |
| EAN | 5028252302814 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Reasons To Buy

SmartFit™ - Comfort made easy
This product is designed to comfortably fit users with average sized hands.
Description
The Kensington Mouse·in·a·Box® USB provides reliable optical mouse performance for an attractive price and it´s completely Plug & Play so it works with your computer, right out of the box.
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 800 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Connectivity technology | Wired |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Sensor type | Optical |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 800 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Sensor type | Optical |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Weight | 70 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Connectivity technology | Wired |
| Pallet net weight | 197.6 kg |
| Products per pallet (EU) | 1140 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.8 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 70 g |
| Width | 55 mm |
| Depth | 38 mm |
| Height | 115 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 130 g |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 47 mm |
| Package height | 137 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 190 mm |
| Master (outer) case length | 240 mm |
| Master (outer) case height | 160 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.51 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 111 cm |
| Pallet gross weight | 197.6 kg |
| Pallet net weight | 197.6 kg |
| Products per pallet (EU) | 1140 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
| Weight | 70 g |
| Connectivity technology | Wired |
| Compatible operating systems | Windows 11; macOS 10.9; Vista; macOS X 10.11; Windows 7; Chrome OS 44 or above; Windows 10; macOS 10.10 or above; Windows 8; XP |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Urban Factory ONLEE COLOR: BLUETOOTH 5.0 MOUSE - 1...
Shop NowAdesso HC-3003PS mouse Office PS/2 Optical 1000 DP...
Shop NowLogitech Mouse M100
Shop NowDICOTA D31980 mouse Travel Ambidextrous Bluetooth ...
Shop NowUrban Factory CYCLEE: WIRED USB-A & USB-C MOUSE
Shop NowEdnet 81166 mouse Ambidextrous RF Wireless Optical...
Shop NowAdesso iMouse M6C-TAA mouse Office Ambidextrous US...
Shop NowDICOTA SILENT V2 mouse Office RF Wireless
Shop NowHama MW-400 V2 mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowManhattan Performance III Wireless Mouse, Black, 1...
Shop NowUrban Factory FREE COLOR: WIRELESS 2.4 GHZ MOUSE -...
Shop NowDICOTA D32045 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowV7 MW350 Wireless Pro Silent Mouse
Shop NowLogiLink ID0016 mouse Office Ambidextrous USB Type...
Shop NowLogitech 910-007460 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowLogitech 910-007461 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowManhattan MW6020 Wireless Mouse, Black, Adjustable...
Shop NowV7 Optical LED USB Mouse - black
Shop NowCHERRY MC 1000 Corded Mouse, Pale Grey, USB
Shop NowSureFire Condor Claw mouse Gaming Right-hand USB T...
Shop NowCHERRY MC 1000 Corded Mouse, Black, USB
Shop NowDICOTA D31659 mouse Office Ambidextrous RF Wireles...
Shop NowUrban Factory Free mouse Office Ambidextrous RF Wi...
Shop NowV7 Low Profile Wireless Optical Mouse - Black
Shop NowLogitech B170 Wireless Mouse
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Light Grey...
Shop NowLogitech B120 Optical Combo Mouse
Shop NowLogitech Mouse M100
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Black, PS2...
Shop NowLogitech M110 Silent
Shop NowDELL WM126 mouse Office RF Wireless Optical
Shop NowHP 128 Laser Wired Mouse
Shop NowHP Wired Desktop 320M Mouse
Shop NowKensington Wired ValuMouse
Shop NowKensington Mouse-in-a-Box EQ Wired Mouse
Shop NowDELL Wired Mouse - MS116 - Black - (RTL BOX)
Shop NowHP 125 Wired Mouse
Shop NowDELL Wired Mouse - MS116 - Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kensington Mouse - in - a - Box Wired
£5.80
£4.83
|
Popular
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.64
£8.03
|
Hot Product
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.64
£8.03
|
New
Logitech B120 Optical Combo Mouse
£9.37
£7.81
|
V7 Optical LED USB Mouse - black
£7.31
£6.09
|
Recommended
CHERRY MC 1000 Corded Mouse, Pale Grey...
£5.80
£4.83
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K72356EU
|
M-5450
|
M-5400
|
910-003360
|
MV3000010-BLK-5E
|
JM-0800-0
|
| Manufacturer |
Kensington
|
CHERRY
|
CHERRY
|
Logitech
|
V7
|
CHERRY
|
| Buttons quantity |
3
|
3
|
3
|
3
|
N/A
|
3
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
N/A
|
Optical
|
| Purpose |
office
|
office
|
office
|
office
|
N/A
|
office
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A
|
N/A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
N/A
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|