ASUS NUC 14 Essential RNUC14MNK9700002 Black N97
£217.02
£180.85
Intel N97 (6M Cache, up to 3.60 GHz), Intel UHD Graphics, WiFi 6e, no OS, 1 x SO-DIMM, Realtek Ethernet Controller RTL8125BG-CG, 2.5G
- Energy-efficient: Ideal for lightweight office productivity and embedded applications
- Triple display support: Boosting Office Workflow Efficiency
- Easy access design: Ease of upgrades, lower maintenance costs and reduced downtime
- Multiple high-speed connection options: Experience heightened productivity with a diverse array of high-speed connectivity options, ensuring accelerated and stable data transfers
- Abundant I/O: High flexibility to meet various workflow and scenarios
- Compact size: Easy to deploy for small offices, retail settings, educational institutions
More Information
Description
Power efficient Mini PC powered by Intel® Core™ N-Series processor, featuring triple 4K display supports and easy access design, perfect for education and office tasks
Efficient Performance. Smart Savings.
ASUS NUC 14 Essential is the next-generation mini PC that takes performance, portability, and versatility to greater heights. Powered by the latest energy-efficient Intel® Core™ N-series processors and equipped with diverse connectivity options, this sleek, compact device is built to boost productivity and makes light work of diverse applications.
Efficient Performance. Smart Savings.
ASUS NUC 14 Essential is the next-generation mini PC that takes performance, portability, and versatility to greater heights. Powered by the latest energy-efficient Intel® Core™ N-series processors and equipped with diverse connectivity options, this sleek, compact device is built to boost productivity and makes light work of diverse applications.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | N97 |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor cache | 6 MB |
| Memory | |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Number of memory slots | 1 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Supported memory clock speeds | 4800 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Internal memory installed | No |
| Video | |
| On-board graphics card | Yes |
| Graphics card family | Intel |
| Storage | |
| Supported storage drive types | SSD |
| Storage drive sizes supported | M.2 |
| Storage drive interface | M.2 |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Maximum storage capacity | 2 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage drives installed | No |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Graphics card family | Intel |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Network | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| LAN controller | Dragon RTL8125BG |
| Copper ethernet cabling technology | 2.5GBASE-T |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Ports & interfaces | |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DC-in jack | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Design | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Product type | Mini PC barebone |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Operating system installed | No |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Processor cores | 4 |
| Software | |
| Operating system installed | No |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Power | |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC adapter output current | 3.42 A |
| Power supply type | External AC adapter |
| Power supply | 65 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 135 mm |
| Depth | 115 mm |
| Height | 36 mm |
| Weight | 470 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ASUS NUC 15 Pro RNUC15CRHI300003 Black
Shop NowShuttle Slim PC DH810 , S1851, 1x HDMI (2.1), 1x D...
Shop NowAsrock DeskMini X600/USB4 1.92L sized PC Black AMD...
Shop NowASUS NUC 14 Pro RNUC14RVKI300002I UCFF Black 100U
Shop NowMSI Pro AP272P 14M All-in-One Black i5-14400 Intel...
Shop NowASUS NUC 14 Essential RNUC14MNK9700003 Black N97
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
ASUS NUC 14 Essential RNUC14MNK9700002...
£217.02
£180.85
|
Popular
Shuttle XPC slim Barebone DL30N, Intel...
£235.20
£196.00
|
Bestseller
ASUS NUC 14 Pro RNUC14RVKI300002I UCFF...
£303.61
£253.01
|
ASUS NUC 14 Essential RNUC14MNK9700003...
£215.03
£179.19
|
ASUS NUC 15 Pro RNUC15CRHI300003 Black
£320.21
£266.84
|
Hot Product
Asrock DeskMini X600/USB4 1.92L sized...
£212.63
£177.19
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90AR00M2-M00080
|
DL30N
|
90AR0062-M00040
|
90AR00M2-M000R0
|
90AR00Q2-M00060
|
90BXG5301-A10GA0W
|
| Manufacturer |
ASUS
|
Shuttle
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
Asrock
|
| Power supply type |
External AC adapter
|
External AC adapter
|
External AC adapter
|
External AC adapter
|
External AC adapter
|
Internal power supply unit
|
| Chassis type |
N/A
|
1.35L sized PC
|
UCFF
|
N/A
|
N/A
|
1.92L sized PC
|
| Ethernet LAN |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Wi-Fi |
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
| Built-in processor |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
N
|