ASUS ROG Ryujin III 360 ARGB Extreme Computer case All-in-one liquid cooler 12 cm Black
£333.47
£277.89
ROG Ryujin III 360 ARGB Extreme all-in-one liquid CPU cooler with Asetek’s Emma Gen8 V2 pump; thickened magnetic ROG ARGB fans for high airflow and static pressure with noise optimization; 3.5" LCD for hardware monitoring & custom GIFs
- The latest Asetek Emma Gen8 V2 pump with a 3-phase motor delivers ultimate cooling performance, higher flow and lower impedance
- Thickened ARGB fans for high airflow and static pressure with noise optimization, quickly snapping together with special magnets to streamline installation
- 3.5" LCD screen increased to 640x480 for custom animated GIFs or live monitoring of clock frequency, voltage, temperature, fan speed or coolant flow
- Enhanced embedded fan in the pump housing to cool motherboard VRMs
- New software features: Control of pump and embedded fan speeds, AIDA64 with special ROG themes that creates a unique visual style
More Information
| Type | All-in-one liquid cooler |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| SKU | 90RC0131-M0EAY0 |
| EAN | 4711387715253 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Rotational speed (max) | 2800 RPM |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 89.73 cfm |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| Radiator material | Aluminum |
| Display type | LCD |
| Technical details | |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 89.73 cfm |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination LED | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 185 mm |
| Package width | 425 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 4 kg |
| Weight | 1.4 kg |
| Radiator width | 40 cm |
| Radiator depth | 12 cm |
| Radiator height | 3 cm |
| Packaging data | |
| Package depth | 185 mm |
| Package width | 425 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 4 kg |
| Package type | Box |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
NZXT Kraken Elite 360 RGB Processor All-in-one liq...
Shop NowNZXT Kraken Elite 360 RGB Processor All-in-one liq...
Shop NowNZXT Kraken Elite 420 RGB Processor All-in-one liq...
Shop NowNZXT Kraken Elite 420 RGB Processor All-in-one liq...
Shop NowHPE P48820-B21 Computer case Fan
Shop NowASUS ROG RYUJIN III 360 ARGB EXTREME WHT Processor...
Shop NowTRYX PANORAMA ARGB 360 Processor Liquid cooling ki...
Shop NowTRYX Panorama SE ARGB 360 Processor All-in-one liq...
Shop NowASUS ROG Ryuo IV SLC 360 ARGB White Edition Proces...
Shop NowASUS ROG RYUO IV 360 ARGB WHT Processor All-in-one...
Shop NowASUS ROG Ryuo IV SLC 360 ARGB Processor All-in-one...
Shop NowASUS ProArt LC 420 Processor All-in-one liquid coo...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
ASUS ROG Ryujin III 360 ARGB Extreme C...
£333.47
£277.89
|
New
Lian Li GALAHAD II LCD SL-INF Processo...
£295.36
£246.13
|
Popular
Lian Li GA II LCD Processor Liquid coo...
£253.55
£211.29
|
ASUS ProArt LC 420 Processor All-in-on...
£302.18
£251.82
|
Recommended
HPE P48820-B21 Computer case Fan
£253.82
£211.52
|
Bestseller
NZXT Kraken Elite 360 RGB Processor Al...
£263.39
£219.49
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90RC0131-M0EAY0
|
GA2ALCD36INW
|
GA2ALCD36B
|
90RC00N0-M0UAY0
|
P48820-B21B
|
RL-KR36E-B2
|
| Manufacturer |
ASUS
|
LIAN LI
|
LIAN LI
|
ASUS
|
HPE
|
NZXT
|
| Type |
All-in-one liquid cooler
|
Liquid cooling kit
|
Liquid cooling kit
|
All-in-one liquid cooler
|
fan
|
All-in-one liquid cooler
|
| Suitable location |
Computer case
|
Processor
|
Processor
|
Processor
|
Computer case
|
Processor
|