ASUS ROG Strix Scabbard II Gaming mouse pad Black, Red
£41.70
£34.75
Cloth, Rubber, 900 x 400 x 3mm
- Military grade protective nano coating provides a water-, oil- and dust-repellent surface, and ensures a smooth mouse-glide
- Anti-fray, flat-stitched edges
- Narrow-stitch frame design ensures long-lasting durability and neater aesthetic
More Information
| Product colour | Black,Red |
|---|---|
| SKU | 90MP0210-BPUA00 |
| EAN | 4718017832670 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
| Product Family | ROG Strix |
Description
ROG Scabbard II
ROG Scabbard II extended gaming mouse pad with protective nano coating for a water-, oil-and dust-repellant surface, with anti-fray, flat-stitched edges and a non-slip rubber base
ROG Scabbard II extended gaming mouse pad with protective nano coating for a water-, oil-and dust-repellant surface, with anti-fray, flat-stitched edges and a non-slip rubber base
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black, Red |
| Material | |
| Material | Fabric, Rubber |
| Technical details | |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Image |
| Non-slip base | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Oil resistant, Water resistant |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Design | |
| Gaming mouse pad | Yes |
| Surface coloration | Image |
| Material | Fabric, Rubber |
| Product colour | Black, Red |
| Performance | |
|---|---|
| Gaming mouse pad | Yes |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Image |
| Material | Fabric, Rubber |
| Non-slip base | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Oil resistant, Water resistant |
| Product colour | Black, Red |
| Ergonomics | |
| Wrist rest | No |
| Non-slip base | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 400 mm |
| Depth | 900 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ASUS ROG Sheath II XXL Gaming mouse pad Black
Shop NowASUS ROG Scabbard II Arctic Gray XXL Gaming mouse ...
Shop NowRazer Gigantus V2 Large Counter-Strike 2 Gaming mo...
Shop NowRazer Gigantus V2 - 3XL Gaming mouse pad Black, Gr...
Shop NowRazer Gigantus V2 - XXL Gaming mouse pad Black, Gr...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
ASUS ROG Strix Scabbard II Gaming mous...
£41.70
£34.75
|
Bestseller
Razer Gigantus V2 - XXL Gaming mouse p...
£40.37
£33.64
|
Hot Product
Razer Gigantus V2 - 3XL Gaming mouse p...
£58.43
£48.69
|
New
HyperX Pulsefire Mat - Gaming Mouse Pa...
£35.00
£29.17
|
Recommended
ASUS ROG Sheath II XXL Gaming mouse pa...
£33.95
£28.29
|
ASUS ROG Scabbard II Arctic Gray XXL G...
£38.81
£32.34
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90MP0210-BPUA00
|
RZ02-03330400-R3M1
|
RZ02-03330500-R3M1
|
4Z7X5AA
|
90MP04B0-BPUA00
|
90MP03H0-BPUA00
|
| Manufacturer |
ASUS
|
Razer
|
Razer
|
HyperX
|
ASUS
|
ASUS
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Grey
|