Aurora DB453B calculator Desktop Financial Grey
£14.60
£12.17
DB453B - 8 Digit
More Information
| Type | Financial calculator |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Form factor | Desktop |
| SKU | DB453B-GB |
| EAN | 6925781420127 |
| Manufacturer | Aurora |
| Availability | Y |
Description
- One touch Programmable TAX feature. - Robust model for everyday handheld or desktop use. - Large keypad for easy entry. -Extra large commonly used keys. - Large 8 digit fixed angle display for optimum viewing. - Durable hard keys. - 3 key memory and +/- change sign key. - Mark up for gross profit calculations. - Constants: Addition, Division, Multiplication & Subtraction. - Rubber feet (For desk top use). - Solar powered with battery backup (Included). - Auto power off.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Desktop |
| Product colour | Grey |
| Type | Financial |
| Technical details | |
| Form factor | Desktop |
| Product colour | Grey |
| Type | Financial |
| Display | |
|---|---|
| Display number of lines | 1 lines |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 102 x 133 x 25 mm |
| Weight | 80 g |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 102 x 133 x 25 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Aurora EC404 calculator Pocket Basic Black
Shop NowAurora DT920P calculator Desktop Display Black
Shop NowAurora DT940C calculator Desktop Basic Black
Shop NowAurora AX-582PK calculator Pocket Scientific Pink
Shop NowAurora AX-595TV calculator Pocket Scientific Black
Shop NowAurora DT303 calculator Desktop Basic Silver
Shop NowAurora HC106 calculator Pocket Basic Blue
Shop NowCasio MH-12-WE calculator Desktop Basic Black, Whi...
Shop NowAurora EC505 calculator Desktop Black
Shop NowAurora DT661 calculator Desktop Silver
Shop NowAurora AX-582BL calculator Pocket Scientific Black
Shop NowCasio HS-8VA calculator Pocket Basic Grey, White
Shop NowAurora EC707 calculator Desktop Black
Shop NowAurora DT85V calculator Desktop Basic Black
Shop NowAurora AX-595PK calculator Pocket Scientific Pink
Shop NowAurora DT398 calculator Desktop Financial Grey
Shop NowCanon TS-1200TSC calculator Desktop Basic Metallic
Shop NowRebell SC2040 calculator Pocket Scientific Black
Shop NowAurora AX-501 calculator Pocket Scientific Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Aurora DB453B calculator Desktop Finan...
£14.60
£12.17
|
New
Aurora DT920P calculator Desktop Displ...
£16.27
£13.56
|
Hot Product
Aurora DT930P calculator Desktop Displ...
£17.08
£14.23
|
Popular
Aurora EC707 calculator Desktop Black
£16.93
£14.11
|
Aurora DT661 calculator Desktop Silver
£16.54
£13.78
|
Recommended
Aurora EC505 calculator Desktop Black
£15.74
£13.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DB453B-GB
|
DT920P
|
DT930P
|
EC707
|
DT661
|
EC505
|
| Manufacturer |
Aurora
|
Aurora
|
Aurora
|
Aurora
|
Aurora
|
Aurora
|
| Type |
Financial calculator
|
Display calculator
|
Display calculator
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Form factor |
Desktop
|
Desktop
|
Desktop
|
Desktop
|
Desktop
|
Desktop
|
| Product colour |
Grey
|
Black
|
Black
|
Black
|
Silver
|
Black
|
| Digits |
N/A
|
10 to 12
|
10 to 12
|
10 to 12
|
10 to 12
|
10 to 12
|