Cables Direct 99CDL2-101 USB cable USB 2.0 1 m USB A USB B Black
£0.76
£0.63
1m, USB2.0, Type A (M)/Type B (M), Black
More Information
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | 99CDL2-101 |
| EAN | 5055781239502 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Y |
Description
USB 2.0 A male to B male data cable, typically used for connecting printers, scanners, enclosures etc.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable colour | Black |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 1 m |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Manhattan USB-A to Micro-USB Cable, 1.8m, Male to ...
Shop NowCables Direct USB 2.0 Micro B, 0.5m USB cable USB ...
Shop NowCables Direct 99CDL2-1601 USB cable USB 2.0 1 m US...
Shop NowCables Direct 99CDL2-1600 USB cable 0.5 m USB 2.0 ...
Shop NowCables Direct 99CDL2-1602 USB cable USB 2.0 2 m US...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Cables Direct 99CDL2-101 USB cable USB...
£0.76
£0.63
|
Cables Direct USB 2.0 Micro B, 0.5m US...
£1.03
£0.86
|
Popular
Manhattan USB-A to Micro-USB Cable, 1m...
£0.92
£0.77
|
Recommended
Manhattan USB-A to Micro-USB Cable, 1....
£0.62
£0.52
|
Bestseller
Cables Direct 99CDL2-1602 USB cable US...
£1.00
£0.83
|
Hot Product
Cables Direct 99CDL2-1600 USB cable 0....
£0.65
£0.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
99CDL2-101
|
CDL-160-05M
|
323987
|
324069
|
99CDL2-1602
|
99CDL2-1600
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Manhattan
|
Manhattan
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB B
|
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|