PG-40BK Black Ink Cartridge
- Genuine Canon Ink produces on average 35% more quality prints than imitation cartridges†††
- Genuine Canon Ink provides consistent quality prints 100% of the time†††
- Genuine Canon Ink is 100% reliable so you can print with less stress†††
More Information
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Colour | black |
| Content (ml) | 16.00 |
| Brand compatibility | Canon |
| SKU | 0615B001 |
| EAN | 4960999273372 |
| Manufacturer | Canon |
| Availability | Y |
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Japan |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Technical details | |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Japan |
| Colour | No |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 40 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package width | 150 mm |
| Package height | 10 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 40 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package width | 150 mm |
| Package height | 10 mm |