Casio MS-100EM calculator Desktop Display Multicolour
£18.64
£15.53
3-key memory, LR54, 101 x 149 x 28 mm, 120 g
More Information
| Type | Display calculator |
|---|---|
| Product colour | Multicolour |
| Digits | 10 digits |
| Form factor | Desktop |
| SKU | MS-100EM |
| EAN | 4549526609923 |
| Manufacturer | Casio |
| Availability | Y |
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Cover | No |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 29 keys |
| Form factor | Desktop |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Multicolour |
| Type | Display |
| Technical details | |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 29 keys |
| Form factor | Desktop |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Multicolour |
| Type | Display |
| Ergonomics | |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 29 keys |
| Display | |
|---|---|
| Display type | LCD |
| Digits | 10 digits |
| Display tilting | No |
| Display size (HxV) | 79 x 23 mm |
| Power | |
| Battery type | LR54 |
| Power source | Battery |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101 mm |
| Weight | 120 g |
| Depth | 149 mm |
| Height | 28 mm |
| Other features | |
| Housing material | Plastic |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Aurora EC505 calculator Desktop Black
Shop NowAurora DT940C calculator Desktop Basic Black
Shop NowAurora EC707 calculator Desktop Black
Shop NowAurora DT661 calculator Desktop Silver
Shop NowAurora AX-582PK calculator Pocket Scientific Pink
Shop NowCasio MH-12-WE calculator Desktop Basic Black, Whi...
Shop NowAurora DT930P calculator Desktop Display Black
Shop NowCasio JF-120 ECO calculator Desktop Display
Shop NowCasio FX-991CW calculator Pocket Scientific Black
Shop NowAurora DT303 calculator Desktop Basic Silver
Shop NowAurora DT85V calculator Desktop Basic Black
Shop NowAurora AX-595TV calculator Pocket Scientific Black
Shop NowAurora AX-595PK calculator Pocket Scientific Pink
Shop NowAurora DT398 calculator Desktop Financial Grey
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Casio MS-100EM calculator Desktop Disp...
£18.64
£15.53
|
New
Aurora DT920P calculator Desktop Displ...
£16.27
£13.56
|
Hot Product
Aurora DT930P calculator Desktop Displ...
£17.08
£14.23
|
Popular
Aurora EC707 calculator Desktop Black
£16.93
£14.11
|
Bestseller
Aurora DT661 calculator Desktop Silver
£16.54
£13.78
|
Recommended
Aurora EC505 calculator Desktop Black
£15.74
£13.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MS-100EM
|
DT920P
|
DT930P
|
EC707
|
DT661
|
EC505
|
| Manufacturer |
Casio
|
Aurora
|
Aurora
|
Aurora
|
Aurora
|
Aurora
|
| Type |
Display calculator
|
Display calculator
|
Display calculator
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Form factor |
Desktop
|
Desktop
|
Desktop
|
Desktop
|
Desktop
|
Desktop
|
| Product colour |
Multicolour
|
Black
|
Black
|
Black
|
Silver
|
Black
|
| Digits |
8 to 10
|
10 to 12
|
10 to 12
|
10 to 12
|
10 to 12
|
10 to 12
|